Svijet je u panici nakon informacije o pojavi novog soja koronavirusa u Velikoj Britaniji. Neke države zatvorile su svoje granice za državljane ove zemlje, što je izazvalo kaos u putničkom prometu. O smjernicama suradnje razgovara se i među članicama Europske unije. U Bosni i Hercegovini nadležne institucije bez reakcija.
Svjetska zdravstvena organizacija priopćila je da još nema dokaza da je novi soj koronavirusa koji se pojavio u Velikoj Britaniji smrtonosniji, ali da su potrebna dodatna istraživanja. Iz Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti navode da, iako istraživanja iz Velike Britanije pokazuju da je novi soj znatno prinosniji, ne postoje naznake da izaziva teže simptome.
HUGO DE JONGE, ministar zdravstva Nizozemske
“Posljednje informacije koje imamo iz Nacionalnog instituta za javno zdravlje i međunarodnih izvještaja govore da će cjepivo biti jednako učinkovita i protiv ovog soja virusa. Ova mutacija uzrokuje slične, ali ne i ozbiljne simptome i razvoj bolesti. Jedina je razlika što je, kako se čini, zarazniji i zato se brže širi. A to je samo po sebi zabrinjavajuće.”
Sve veći broj zemalja najavljuje obustave letova iz Velike Britanije. Francuska je na 48 sati zaustavila i drumski promet. Njemačka, Italija, Nizozemska i Belgija blokirale su i željeznički saobraćaj.
CLEMENT BEAUNE, francuski ministar za europske poslove
“Kako bi prikupili sve informacije tijekom narednih 48 sati odlučili smo poduzeti hitne mjere jer se radi o zdravstvenoj zaštiti. Zato smo suspendirali sav prijevoz ljudi i roba s Velikom Britanijom.”
Talijanske vlasti priopćile da su registrirale prvi slučaj zaraze novim sojem koronavirusa kod pacijenta koji se nedavno vratio iz Velike Britanije, ali da su svi koji su bili u kontaktu sa njim u izolaciji. Mutacije su očekivane za viruse koji traju duži vremenski period, a nisu vezani sezonski, objašnjavaju stručnjaci, tako da pojava različitih sojeva nije neočekivana.
STIPAN JONJIĆ, virusni imunolog iz Zagreba
“Za sada mi zapravo nemamo pouzdane informacije koliko je to, osim ove epidemiološke situacije, gdje se vidi da se virus izgleda lakše širi. Trebat će još nekoliko tjedana proći prije nego znanstvenici utvrde neke specifične stvari. Pretpostavlja se da on nešto brže raste – ako brže raste onda će biti infektivniji, onaj faktor R će se povećavati.”
Trenutno je veoma bitna djelotvornost cjepiva, a potom i stupanj imunizacije, ističu infektolozi.
EDNAN DRLJEVIĆ, infektolog
“Za potpunu imunizaciju treba 70 posto stanovništva da se cijepi, ali evo, preko 50 posto bi za naše uvjete bio neki minimum nabavke cjepiva, tako da ovih 20 posto, za koje su jedva izdvojili pare u zadnje vrijeme, to je nedovoljan broj i što se prije cijepimo, prije ćemo biti otporni i završit ćemo s tom pričom o Covidu, bilo da se radi o novom soju ili starom.”
I dok se u svijetu uveliko pripremaju nove mjere i strategije zbog pojave novog soja koronavirusa, u Bosni i Hercegovini, bar institucionalno, ni riječi. O tome za sada govore samo pojedinačno stručnjaci, piše BHRT.