Znanstveno – stručna monografija pod naslovom „Razvod braka“ autora doc. dr. sc. Vlade Širića iz Posušja bit će predstavljena u Posušju u kinodvorani u subotu 15. veljače s početkom u 19 sati.
Monografija je zapravo rezultat znanstvenog istraživanja doc. dr. sc. Vlade Širića na 212 stranica podijeljenih u pet poglavlja: pojavni oblici instituta razvoda braka, pravne determinante instituta razvoda braka, pravni temelji i aspekti razvoda braka, prilagođavanje djece na razvod braka i prava djece prema međunarodnim dokumentima.
Zbog velikog interesa prema ovom području i sve češćeg susretanja s promjenama bračnog statusa u modernom društvu, autora je osobito zanimao razvod braka. Ovaj proces, moglo bi se reći predstavlja najzanimljiviji dio obiteljskog prava prepun specifičnosti i primjera koji se javljaju, mišljenja je autor doc. dr. sc. Vlado Širić. „U ovom radu se istraživalo koliko često roditelji daju mogućnost djeci da izraze svoje mišljenje u postupku razvoda braka, a zatim i uloge i značaja organa u postupku. Postavili smo pitanja koje su to prepreke na koje nailaze centri za socijalni rad. U našoj zemlji kao i zemljama regije pronalazimo dostatan broj znanstvenih i stručnih radova, monografija i udžbenika na ovu temu, ali svi pravni instituti nisu u dovoljnoj mjeri razjašnjeni. Ovom monografijom se uveliko doprinosi poboljšanju same kvalitete spoznaje važnosti informiranja o razvodu braka“, kazao nam je autor doc. dr. sc. Vlado Širić.
Za istraživanje ovog područja i teme uvelike je trebalo poznavanje stranih jezika, jer su mnogo stručne literature pisali inozemni autori, pa je autor prikupljao literaturu na Univerzitetu u Bedfordshireu u Lutonu u Ujedinjenom Kraljevstvu te Univerzitetu u Grazu u Austriji. „Na taj način sam se upoznao i s usporednim zakonodavstvom iz ovog područja, ali i propisima EU“, kazao je autor doc. dr. sc. Širić.
Istraživanja su pomalo i očekivana pogotovo kada se promatraju efekti razvoda braka na djecu. „U empirijskom segmentu, istraživanja su pokazala da djeca razvedenih roditelja imaju teškoće, posebno na prilagodbu školi i školskim zahtjevima što se manifestira u problemima u ponašanju, lošijim ocjenama, narušenim socijalnim odnosima i nižom razinom samopoštovanja. Jako bi bilo korisno da nastavnici tim učenicima pružaju drugačije i raznovrsnije aktivnosti u kojima bi oni mogli pronaći sreću i zadovoljstvo. Ukoliko roditelji i škola kao vrlo važna komponenta djetetove uspješne prilagodbe pokažu trud i brigu prema djetetu, vrlo je moguće da dijete kroz proces razvoda braka prođe bez boli, te da na razvod gleda kao na nešto što je bilo neizbježno i najbolje da bi svi članovi obitelji bili sretni i zadovoljni“, kazao je doc.dr. sc. Širić. No, razvod braka u nekim slučajevima ipak je za cjelokupnu obitelj ipak bolja opcija. „Iako se dugo vremena postavljalo pitanje je li dobar razvod ili loš brak bolja opcija, na kraju se može izvući zaključak da početak jednog novog, mirnijeg života koji je praćen razvodom, donosi više sreće i harmonije od onog odnosa koji je praćen stalnim svađama, agresijom i svakodnevnim nemirom. Neke situacije poput ovih nisu zdrave ni za odraslu osobu, a posebno za djecu koja su u procesu psihofizičkog razvoja“, istaknuo je doc. dr. sc. Vlado Širić otkrivajući nam sadržaj monografije.
Govoreći o kompleksnosti teme razvoda braka i općenito obiteljskog prava, jedan od recenzenata knjige prof. dr. sc. Melvedin Jašarević je u recenziji knjige istaknuo vrijednost mnogobrojnosti izvora koje je autor Širić koristio pri izradi monografije. „U svojoj monografiji koristi 292 izvora. Posebno je pohvalno što autor koristi strane izvore literature. (…) Monografija ne predstavlja duboku sondu u problematiku razvoda braka i pravima djece, nego je više pravno omeđena već postojećim naučnim i stručnim referencama koji su izvori prvoga reda. Plodonosna je informativna uloga monografije kada se govori o stavovima drugih autora iznoseći njihova mišljenja što samom radu daje autentičnost, bez iznošenja drugih oprečnih stavova“, istaknuo je prof. dr. sc. Melvedin Jašarević dodajući da će rad značajno poslužiti znanstvenim radnicima, stručnjacima, studentima,…
Izvanredni profesor dr. sc. Marko Mijatović je pak u svojoj recenziji istaknuo autorovu naglašenost u važnosti principa „najboljeg interesa djeteta“ kojeg se treba pridržavati u svim segmentima razvoda braka. „U ovom djelu se opisuju potrebe i prava djece prilikom razvoda braka u Bosni i Hercegovini te usporednom pravu s osvrtom na prava koja su zajamčena djeci Konvencijom o pravima djeteta. Naglašeno je da je poznavanje pedagogije kao znanosti koja proučava odgojne i obrazovne procese dosta važno da bi se ostvario princip „najboljeg interesa djeteta“ i da bi se dijete što bolje prilagodilo na novu situaciju i prihvatilo posljedice koje nosi sam razvod braka“, istaknuo je između ostaloga izvanredni profesor dr. sc. Marko Mijatović.
Autor doc. dr. sc. Vlado Širić je iz Posušja, rođen 1995. godine u Mostaru. Doktor je znanosti, prava. Stekao je znanstveno nastavno zvanje Docent. Trenutno obnaša funkciju dekana Fakulteta ekonomskih studija na Victoria International University u Mostaru, te profesora na više fakulteta. Objavio je više znanstvenih radova u prestižnim svjetskim časopisima (poput IJRP, indexiran kroz Google Scholar, Crossref).
Zašto ovdje nema nijedna vijest o zasjedanju HNS-a?