Zašto saditi sitne kalibraže sjemenskog krumpira?

Kvaliteta sjemenskog krumpira jedan je od najvažnijih uvjeta za dobivanje zdravih i jakih biljaka koje će dati visok urod dobre kvalitete. Kvaliteta sadnog materijala krumpira određena je fiziološkom zrelošću, zdravstvenim stanjem i krupnoćom gomolja. Najbolja kalibraža sjemenskog krumpira je 28/35 tzv. „klikeri“ koja daje najveći urod.

U Bosni i Hercegovini se u prometu sjemenskog krumpira uglavnom nalazi sjemenski krumpir sa oznakom A (original). To je najbolja i najprihvaćenija kategorija za proizvođače merkantilnog krumpira. Zadnjih nekoliko godina samo se ona nalazi u prometu sjemenskog krumpira. Ponekad se na tržištu, u ograničenim količinama, može pojaviti i sjemenski krumpir s oznakom E (elita), koji je puno skuplji.

Poljoprivredni proizvođači su nerijetko u dilemi što kupiti kada je u pitanju veličina gomolja sjemenskog krumpira. U pojedinim područjima, primjerice Hercegovina, često se kupuje i sadi krupna kalibraža (55/60) koja se reže prije sadnje. Međutim, posljednjih nekoliko godina u BIH u trendu su sitne kalibraže tzv. „klikeri“, koje su posebno omiljene među hobistima i manjim proizvođačima. Inače u zemljama zapadne Europe tržni proizvođači merkantilnog krumpira isključivo sade sitnu kalibražu sjemenskog krumpira.

Cijena sitne kalibraže je nešto veća, ali se u konačnici, kada je u pitanju takva kalibraža, od iste količine sjemenskog krumpira dobije veći broj sadnih mjesta. Osim toga kod sadnje sitnih kalibraža nema rezanja i nema praznih mjesta jer svako sadno mjesto daje jednu ili dvije biljke.

Različite kalibraže sjemenskog krumpira

Zašto je bolje saditi sitnu kalibražu?
Mnogi proizvođači kupuju sjemenski krumpir većih kalibraža radi nešto niže cijene i početne uštede novca. Međutim,  gomolji sjemenskog krumpira krupnih kalibraža, nakon naklijavanja se režu i uvijek prilikom sadnje, odnosno nicanja, postoji mogućnost praznih mjesta, kada pojedine klice ne krenu. Osim toga, struka kao i proizvođači sjemenskog krumpira nikad ne preporučuju rezidbu jer je velika mogućnost prenošenja virusa i gljivičnih oboljenja na gomolj što može rezultirati njegovim propadanjem.

Danas se kod sjemenskog krumpira koristi nekoliko osnovnih kalibraža i to: 28/35 (najmanja i najkvalitetnija kalibraža koja je dozvoljena u prometu tzv, „klikeri“ ), 35/55 i 55/60. Gomolji kalibraže 28/35 predstavljaju najkvalitetniji sadni materijal i daju u prosjeku dvije klice. Za površinu od jednog duluma, pri sadnji ove kalibraže, potrebno je 150 kg sjemenskog krumpira, dok je za istu površinu potrebno 200 kg sjemenskog krumpira kalibraže 35/55, odnosno 300 kg kalibraže 55/60.

Puno više informacija o kategorijama, kalibražama, ali i sortama sjemenskog krumpira doznajte od naše Agro podrške na broj telefona 063/700-700.

Nova dimenzija rezidbe sa STIHL ASA 20 akumulatorskim škarama ili sa GTA 26 aku ručnom pilom

 

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.