Zapad uvodi nove brutalne sankcije, ruske banke izbacuju iz SWIFT-a

ŠEFICA Europske komisije Ursula von der Leyen održala je konferenciju za medije na kojoj je predložila nove mjere EU-a kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.

“Prvo, obvezujemo se osigurati da određeni broj ruskih banaka bude uklonjen iz SWIFT-a. To će ih spriječiti da djeluju diljem svijeta i učinkovito blokirati ruski izvoz i uvoz.

Drugo, paralizirat ćemo imovinu ruske središnje banke. To će zamrznuti njegove transakcije. I onemogućit će Centralnu banku da unovči svoju imovinu”, objavila je.

Odluku su potpisale EU, Francuska, Njemačka, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada i Sjedinjene Američke Države.

Zapadni saveznici također će ograničiti mogućnost bogatih Rusa da kupuju državljanstvo u drugim zemljama. “Obvezujemo se djelovanju protiv ljudi i entiteta koji olakšavaju rat u Ukrajini i štetne aktivnosti ruske vlade”, stoji u priopćenju.

“Konkretno, obvezujemo se poduzeti mjere za ograničavanje prodaje državljanstva – takozvanih zlatnih putovnica – koje će bogatim Rusima povezanim s ruskom vladom omogućiti da postanu građani naših zemalja i dobiju pristup našim financijskim sustavima”, navodi se.

Jedno od najmoćnijih oružja protiv Putina

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, ili skraćeno SWIFT, je kooperativ sa sjedištem u Belgiji koji održava istoimeni sustav slanja informacija među financijskim institucijama.

Pojednostavljeno se može zamisliti kao sustav komunikacije među financijskim institucijama te sustav slanja i primanja poruka, tj. informacija među financijskim institucijama. Njime se točno, sigurno i brzo šalju i primaju informacije među bankama, primjerice o novčanim transferima.

Znači SWIFT ne prenosi novac, on samo prenosi informacije o prijenosu novca. On ne drži novac i ne upravlja novcem. Svaka banka ima svoj SWIFT broj i gotovo sve financijske transakcije između banaka u svijetu se obavljaju preko njega. SWIFT danas koristi preko 11.000 financijskih institucija u preko dvjesto država i njime se dnevno razmjeni preko 32 milijuna poruka.

Kako bi isključenje utjecalo na Rusiju?

Ruske tvrtke izgubile bi pristup uobičajenim i trenutnim transakcijama koje Swift omogućuje i teško bi naplaćivale svoje vrijedne energente i poljoprivredne proizvode. Banke bi vjerojatno morale izravno poslovati jedna s drugom, što bi izazvalo kašnjenja transakcija i dodatne troškove i u konačnici bi ruskoj vladi uskratilo prihode.

Rusija je zamalo ostala bez pristupa Swiftu nakon što je 2014. pripojila Krim. Moskva je tada bila poručila da bi taj potez bio jednak objavi rata. Zapadni saveznici nisu proveli tu prijetnju u djelo, ali je Rusija nakon toga odlučila razviti vlastiti sustav prekograničnog transfera novca, koji je još u povojima.

Kako bi se pripremila za takvu sankciju, ruska vlada uspostavila je Mir, Nacionalni sustav za kartična plaćanja, ali trenutno ga koristi vrlo malo zemalja.

Veliki rizik

Isključenje Rusije iz Swifta naštetilo bi tvrtkama koje izvoze robu u Rusiju i kupuju je od nje, posebice Njemačkoj. Bivši ruski ministar financija Aleksej Kudrin procijenio je da bi isključenje Rusije iz Swifta moglo smanjiti njezin BDP za pet posto.

Pitanje je i bi li blokada pristupa Swiftu na dulji rok utjecala na rusko gospodarstvo. Ruske banke mogle bi preusmjeriti plaćanja preko zemalja koje Moskvi nisu uvele sankcije, poput Kine, koja ima vlastiti sustav plaćanja.

Kompanije s potraživanjima prema Rusiji bile bi pak prisiljene pronaći alternativne kanale naplate. Rizik kaosa u međunarodnom bankovnom sustavu jednostavno je prevelik, piše index.hr

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.