Zakon u Njemačkoj: Što ako pronađete 10 ili 20 eura na ulici?

Ljudi koji pronađu novac na ulici često ga samo spreme u džep. Ali to u Njemačkoj može izazvati problem.

Prema njemačkom zakonu, precizno je regulirano što se smije, a što ne smije uzeti od novca – i od kojeg je iznosa nalaznik dužan prijaviti policiji pronalazak novca, piše Fenix. 

Mogu se zadržati kovanice i sve manje od 10 eura. Iznosi su premali da bi se isplatilo prijaviti pronalazak.Drukčija je situacija s novčanicama: novčanice od 20 eura, na primjer, ne mogu se jednostavno uzeti. To kaže Njemački građanski zakon (BGB).

Općenito:, iznosi iznad 10 eura moraju se prijaviti lokalnom uredu za izgubljene i nađene stvari ili policijskoj postaji i predati. To pravilo vrijedi i za predmete čija je vrijednost 10 eura ili više.

Ako se nijedan vlasnik ne prijavi u roku od šest mjeseci, novac se vraća nalazniku. Ali čak i ako se vlasnik javi , nalaznik dobiva nagradu: do 500 eura, ima pravo na pet posto pronađenog iznosa kao naknadu za nalaznika. Ako je pronađeno više od 500 eura, nalazniku pripada tri posto od iznosa. Čovjek iz Baden-Württemberga policiji je donio ruksak sa 130.000 eura kojeg je pronašao na ulici. Vlasnik se javio a pošteni nalaznik je nagrađen.

Međutim, druga pravila vrijede za izgubljenu imovinu u Njemačkoj željeznici (Deutsche Bahnu): ako nešto pronađete u autobusu ili vlaku, imate pravo na naknadu za pronalazak samo ako roba ima vrijednost od 50 eura ili više.

Do vrijednosti od 500 eura tu je 2,5 posto, od 500 eura 1,5 posto naknada za nalaznika. Ovdje ne morate nužno ići u ured za izgubljeni i nađeno. Predmeti se također mogu predati strojovođi ili osoblju vlaka.

Također je važno znati: pronevjera izgubljene imovine je kažnjivo djelo. Iako netko aktivno ne krade tuđu imovinu, kao u slučaju krađe, nezakonito prisvaja novac ili pronađeni predmet kao svoj..

Sukladno tome, kažnjava se i pronevjera. Ovisno o iznosu, pronevjera se može kazniti kaznom zatvora do tri godine ili novčanom kaznom. Ako to želite izbjeći, trebali biste predati pronađeni novac ili predmete u vrijednsoti preko 20 eura – ili jednostavno ostaviti gdje jesu.Bilo je tu i poštenih nalaznika: par je u poslovnici Kauflanda predao pronađeni pametni telefon. Njih dvoje nisu htjeli naknadu za pronalazak.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.