Tržište naftnih derivata nakon perioda stagnacije ponovo je uzburkano, a po svim prognozama rast cijena goriva možemo očekivati idućih dana.
Predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima RS Dragan Trišić rekao je “Glasu Srpske” da su u posljednjih sedam dana u porastu nabavne, odnosno ulazne cijene.
– Očekujem da će narednih dana doći do blagog rasta cijene dizela. Za sada nema nekog značajnijeg povećanja cijena ali neki od distributera korigiraju cjenovnike – kazao je Trišić.
Na pojedinim benzinskim postajama u Banjaluci dizel je poskupio za dva feninga u utorak, a nakon toga za dodatna dva jučer, odnosno sa 3,12 feninga po litru stigao je do 3,16 maraka. Međutim, pojedine benzinske postaje mnogo brže dižu cijene pa tako neke bilježe i poskupljenje od 17 feninga po litru.
– Za tri dana gorivo je poskupjelo ni manje ni više nego za 17 feninga na benzinskoj pumpi u naselju Srpske toplice. Ne znam samo po kojoj računici i kom osnovu su toliko digli cijenu. A dobro znamo šta su svi radili u prethodnom razdoblju, spuštali cijene po fening, dva – rekao je vozač Nebojša T. iz Karanovca.
Ogorčeni vozači navode da naftaši nastavljaju sa starom praksom, odnosno dok se cijene promijene u nabavci kod nas su odmah u primjeni, dok kada je obrnuta situacija na pojeftinjenje se čeka mjesecima.
Benzinske postaje u Srpskoj su od prošlog tjedna i pod lupom tržišne inspekcije, a u Inspektoratu za sada ne otkrivaju šta su pokazale te kontrole.
– Nemamo još rezultate pojačanih kontrola, ali prvi podaci pokazuju da su benzinske postaje nastavile sa kršenjem Uredbu o ograničavanju marže prilikom formiranja cijena tečnih naftnih derivata. Uskoro ćemo imati rezultate koje sve nepravilnosti je utvrdila tržišna inspekcija – kazali su “Glasu Srpske” u Inspektoratu.
Da će tržište nafte i dalje biti nepredvidivo, te da će cijena i dalje ići gore-dolje, ukazuju i jučerašnji podaci o novom povećanju cijena sirove nafte na svjetskom tržištu na više od 100 dolara po jednom barelu, nakon što je ova cijena zbog straha od recesije prošlog tjedna pala na oko 90 dolara. Kako su objasnili analitičari, do novog povećanja došlo je zbog izvještaja o većem padu američkih zaliha nego što su tržišta očekivala. Američki institut za naftu procijenio je da su američke zalihe sirove nafte pale za čak 5,6 milijuna barela prošlog tjedna, u odnosu na tržišne prognoze pada od 450.000 barela. Do ovako velikog pada došlo je pošto je Ministarstvo energetike pustilo na tržište ogromnih 8,1 milijun barela iz strateških rezervi nafte u tjednu završenom 19. kolovoza, čime se nivo strateških rezervai smanjio na 453,1 milijun barela. Do ovog rasta je došlo i zbog obnovljene zabrinutosti u pogledu ponude nakon što je saudijski ministar energetike Abdulaziz bin Salman nagovijestio moguće smanjenje isporuka kako bi se spriječile ekstremne oscilacije cijena. Kako je istakao Salman, trebalo bi otkloniti nedosljednosti između stvarnog stanja na fizičkom tržištu i onog na papiru, kako bi se prekinuo začarani krug koji izaziva ekstremne fluktuacije cijena.
Dodatni poticaj rastu cijena nafte izazvala je informacija da bi isporuke nafte iz Kazahstana mogle da budu zaustavljene nekoliko mjeseci zbog oštećenih “privezišta” na crnomorskom terminalu Kaspijskog naftovoda.