Zbog kršenja pravila prema kojemu državljani trećih zemalja u Europskoj uniji mogu boraviti najviše 90 dana unutar razdoblja od 180 dana, vozačima kamiona iz BiH do sada je izrečena zabrana ulaska u EU u ukupnom trajanju većem od 100 godina.
To je za Nezavisne novine potvrdio Nikola Grbić, predsjednik Udruge prijevoznika za međunarodni i unutarnji promet Republike Srpske, koji dodaje da su prijevoznicima na toj osnovi izrečene i novčane kazne u iznosu blizu 300.000 eura.
„Ako ste samo jednu minutu prekoračili dopuštenih 90 dana u 180, već ste si stvorili problem“, naglasio je Grbić.
Sporni europski propis na snazi je još od 15. prosinca 2010. godine, no transportne tvrtke posljednjih mjeseci, više nego ikada, zbog kroničnog nedostatka radne snage, traže od tijela EU-a da se vozače izuzme iz tog pravila – iako zasad nema naznaka da će do toga doći.
Institucije u BiH tvrde da pokušavaju pronaći rješenja za probleme s kojima se susreću bh. vozači kamiona, a jedno od mogućih rješenja koje je na stolu jest skraćivanje vremena čekanja na graničnim prijelazima.
Ministarstvo komunikacija i prometa BiH tako je izradilo Prednacrt odluke o osnivanju odbora za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog cestovnog prometa, u kojem su predložena određena rješenja.
U odbor bi, prema predviđenom, trebali biti imenovani predstavnici Ministarstva komunikacija i prometa BiH, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva vanjskih poslova, Uprave za neizravno oporezivanje, Granične policije BiH, entitetskih ministarstava prometa, gospodarskih komora i dr.
Odbor bi trebao održati prvi sastanak u roku od 60 dana od osnutka, a sastajao bi se najmanje dvaput godišnje, ili češće po potrebi.
Bez izuzetaka od pravila
Stroge kontrole prijevoznika u EU dovode vozače iz BiH u rizik od gubitka posla.
U obrazloženju navedenog dokumenta stoji da se prijevoznici u BiH suočavaju s brojnim poslovnim izazovima – od odlaska vozača u inozemstvo, ovisnosti o dozvolama, carinskih procedura, do poreznih i drugih davanja državi.
„Domaći prijevoznici već dulje vrijeme upozoravaju na problem odlaska vozača u zemlje Europske unije, zbog radnih uvjeta koji se dodatno pogoršavaju dugim čekanjem na granicama i ograničenjima boravka u EU na najviše 90 dana unutar 180 dana. Ministarstvo je upoznato s informacijama o izricanju prekršajnih naloga i zabranama ulaska pojedinim vozačima teretnih vozila zbog prekoračenja boravka“, navode iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH.
Dodaju kako su o problemu informirali Vijeće ministara BiH te od Europske unije zatražili izuzeće vozača koji obavljaju međunarodni cestovni prijevoz putnika i robe izvan važećih pravila.
„Zadaće odbora, čije je osnivanje u planu, uključuju prijedloge mjera za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog prometa“, istaknuto je u nacrtu.
Analiza prometnih ograničenja ključna je, navodi se, za identifikaciju prepreka koje usporavaju učinkovitost prometa – od zastarjelih zakonskih okvira, preko složenih administrativnih procedura, do ograničenih infrastrukturnih kapaciteta poput graničnih prijelaza.
„Složene i vremenski zahtjevne administrativne, carinske i granične procedure predstavljaju glavnu prepreku za učinkovit promet. Dobro osmišljen program olakšica omogućio bi smanjenje potrebne dokumentacije i pojednostavljenje postupaka, što bi izravno ubrzalo protok robe i putnika, smanjilo troškove te povećalo brzinu isporuke. Primjenom informatičkih tehnologija moglo bi se dodatno ubrzati obrade i skratiti čekanja na granicama“, stoji u dokumentu.
Grbić, međutim, smatra da su sve to “priče za malu djecu”.
„To neće riješiti problem. Taj problem traje od 2010. godine. Tisuću puta smo slali inicijative nadležnim institucijama i ništa se nije napravilo. Tražili smo da se na frekventnim graničnim prijelazima uvede treća smjena kako bi se smanjila čekanja, da se otvori još nekoliko prijelaza radi ubrzanja carinjenja. Ništa nije urađeno“, rekao je Grbić za Nezavisne novine.
Dodao je i primjer iz vlastitog iskustva: „Moj kamion je u nedjelju navečer u 22 sata krenuo prema EU. Evo, sad je ponedjeljak, 13 sati, tek je sada prešao granicu – na hrvatskoj strani. Što da radim s tim vozačem? Izašli su mu ‘radni sati’ i sada mora parkirati kamion“, pojašnjava Grbić.