Kada su elektroničke cigarete prvi put došle na tržišta, reklamirane su kao “manje od dva zla”, odnosno bolja alternativa tradicionalnim cigaretama, u namjeri da pomognu pušačima da se oslobode svoje štetne navike, piše Večernji list BiH. Ali posljednjih godina elektroničke cigarete postale su trend među mladima diljem svijeta, pa i u BiH. Međutim, nisu uopće bezopasne kako se na početku predstavljalo.
Traži se zabrana
Nekoliko zemalja diljem svijeta smatra da su takve cigarete uzele maha i razmatraju njihovu zabranu. U Velikoj Britaniji sve je više ljudi koji pozivaju na zabranu, a najnoviji pritisak dolazi od velške vlade, koja apelira na britansku vladu da poduzme akciju. Slijedi sličan pritisak škotske vlade da navede vladu Velike Britanije da razmotri zabranu.
Čak je i Francuska, kao “zemlja pušača”, najavila suzbijanje vape uređaja, dok Belgija čeka “zeleno svjetlo” EU-a da ih zabrani. Inače, ovaj trend počeo je krajem 2021., kada je naširoko promoviran društvenim mrežama, a uređaj se prodaje za 8 do 12 eura.
Zabrana vape uređaja je, inače, već na snazi u Australiji i na Novom Zelandu, koji je i poznat po svojim strogim smjernicama protiv duhana. Ali efektivna zabrana počela je tek od kolovoza ove godine. Istraživanje je pokazalo da je u Francuskoj 17% tinejdžera koristilo uređaje za jednokratnu upotrebu, a zatim je prešlo na druge proizvode.
Sa sve većom količinom istraživanja postaje jasno da je vape daleko od toga da je bezopasan. Kao i kod elektroničkih cigareta, većina vape uređaja za jednokratnu upotrebu sadrži nikotin koji izaziva veliku ovisnost.
Gotovo polovina korisnika koji ih koriste svaki dan doživljava neželjene učinke kao što su kašalj, kratak dah i lupanje srca. Iako obujam dugoročnih posljedica trenutačno nije poznat zbog nedostatka medicinskih istraživanja, jedna studija je pokazala da produljena upotreba vape proizvoda može značajno narušiti funkciju krvnih žila tijela, povećavajući rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Da vape nije nimalo bezopasan, potvrđuje i slučaj Sarah Griffin, 12-godišnje djevojčice iz Velike Britanije koja je pretrpjela kolaps pluća i provela četiri dana u induciranoj komi zbog korištenja vapea. – Prestaneš samo kad moraš, kad je u pitanju život ili smrt – kazala je Sarah.
Griffin je bolovala od astme i često je konzumirala vape kad je prije mjesec dana hitno prebačena u bolnicu zbog problema s disanjem, piše dnevnik.hr. Njezina majka Mary Griffin bojala se da će ostati bez svoga djeteta. Sarah je skrivala svoje vapeove od majke, čak je izrezivala rupe u tepihu kako ih majka ne bi vidjela. Počela ga je konzumirati kad je imala samo devet godina. Njezina ju je majka pokušala spriječiti, pretražila bi je kad bi došla kući, oduzela joj telefon, ali ništa nije uspjelo.
Dostupne djeci
Nedavni podaci pokazuju da je jedno od petero djece u dobi od 11 do 17 godina probalo vape – tri puta više nego 2020. Prosvjetari i liječnici u RS-u pozivaju nadležne da što prije zabrane njegovu prodaju mlađima od 18 godina jer su, kako tvrde, daleko od bezopasnih.
Elektroničke cigarete, koje se popularno nazivaju vape, mladi u BiH bez problema mogu kupiti na kiosku, u trgovinama i drugim prodajnim mjestima s obzirom na to da proizvodi koji ne sadrže duhan ne podliježu zakonu o zabrani prodaje mlađima od 18 godina.
E-cigarete su posebno postale popularne među starijim osnovcima i srednjoškolcima, koji ih koriste u parku, autobusu, pa čak i u učionici. – Pojedini roditelji u tome ne vide veliki problem. Imali smo i situacija da nam roditelji, nakon što ih informiramo da dijete koristi te cigarete, odgovore: “Pa što ako puše, to je elektronička cigareta, ona nije štetna” – kazala je ravnateljica jedne osnovne škole.