Naime, iako je u protekle četiri godine prosječna plaća porasla za gotovo 400 KM, zbog drastičnog rasta cijena nekretnina za nju se prošle godine u odnosu na 2021. godinu moglo kupiti manje stambenog prostora, piše Večernji list.
Ovaj podatak iznesen je u izvješću o stanju tržišta nekretnina u Federaciji BiH za prošlu godinu, koje je na svojim službenim stranicama objavila Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Kako se navodi u spomenutom dokumentu Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, indeks kupovne moći stambenih nekretnina ekonomski je pokazatelj temeljen na odnosu prosječne plaće i prosječne cijene četvornog metra stana ili kuće. Ovaj indeks pokazuje koliko su stambene nekretnine pristupačne građanima s obzirom na njihova primanja. Tako indeks kupovne moći pokazuje da se za prosječnu neto plaću u 2024. godini moglo kupiti 0,54 m² stana odnosno 1,69 m² kuće. Riječ je o plaći od 1373 KM. – Ako uzmemo u obzir da prosječan stan u Federaciji BiH ima 55 m², osobi s prosječnom plaćom u 2024. godini bilo je potrebno nešto više od 8 godina da ga kupi, pod uvjetom da sav svoj prihod usmjeri isključivo na kupnju stana – stoji u izvješću o stanju tržišta nekretnina u Federaciji BiH za prošlu godinu. Četiri godine ranije, odnosno 2021. godine, prosječna plaća u Federaciji BiH iznosila je 996 KM te se za nju moglo kupiti 0,56 m² stana. Usporedbe radi, prosječna plaća u FBiH 2022. godine iznosila je 1114 KM, a za nju se moglo kupiti 0,55 m² stana. Istu površinu moglo se kupiti i 2023. godine, ali za prosječnu plaću u visini od 1261 KM. Prema podacima navedenim u spomenutom izvješću, u četverogodišnjem razdoblju prosječna cijena kvadrata stana na području Federacije BiH porasla je za čak 765 KM. U istom razdoblju prosječna cijena četvornog metra kuće viša je za svega 130 KM. Najveći rast cijene četvornog metra stana dogodio se u razdoblju od 2021. do 2022. godine, kada je s 1756 KM skočio na 2020 KM. Tijekom prošle godine prosječna cijena četvornog metra stana iznosila je 2530 KM. Ukupan broj registriranih kupoprodajnih ugovora koji se odnosi na stanove i stanove u kući je 3109, a u tim ugovorima nalazi se 3208 nekretnina klasificiranih kao stan i 65 nekretnina klasificiranih kao stan u kući. Najveći obujam prometa stanova u 2024. godini registriran je u Novom Sarajevu, Tuzli, Centru Sarajevo, Mostaru, Novom Gradu Sarajevo i Zenici.
Gradovi i potražnja
Najviša prosječna cijena stanova po četvornom metru u Federaciji BiH ostvarena je u općini Neum. Međutim, tu je riječ o apartmanima za odmor, dok su najviše prosječne cijene stanova i ove godine ostvarene na području općina Centar Sarajevo i Stari Grad Sarajevo. Najviša ostvarena cijena stana u Federaciji BiH prometovanog u 2024. godini je na području općine Novo Sarajevo i njegova ukupna cijena iznosila je 712.000 KM, a korisna površina tog stana je 105 m². Trend rasta cijena nekretnina, posebno na atraktivnim lokacijama, nastavio je rasti i u 2025. godini, a trgovci nekretninama smatraju kako je vrijeme jeftinih kvadrata prošlost te da se teško može u idućem razdoblju očekivati pad cijena. Navedenom doprinosi i činjenica da je u Federaciji BiH, posebice u gradovima poput Mostara i Sarajeva, još uvijek značajno veća potražnja od ponude.
Neka hvala Bogu da se Posušje mijenja pa kako god. Prije je bilo sramota pješice hodati po gradu ali sada više nije i postalo je normalno. Veselim se tome, a i još mnogom napredku u svakom pogledu.
Ne sviđa mi se to što se drže starih običaja vezano za svadbe da se daje novac za “stolicu” koja ne vrijedi toliko. Mislim da je došlo vrijeme da se ne zove na svadbu 700 ljudi jer je to postalo sramota. Kao i kukanje kako mu nije vratio novac. Jer je pretjerivanje kao i druge glupe stvari koje je mogu “skratiti”, vezano za običaj svadbi.
Bikovi i taj “sport” nije za ovog vijeka jer se životinje ozljeđuju. To je nekad bilo “tradicionalno”. Danas se većina grozi. Godina je 2025.
Vidim da još uvijek ima onih koji prakticiraju brzu vožnju, a i divljanje sa autom dok mnogi slučajno ginu.
A može se i kava plaćati tako da svatko sebi plati kako se radi svugdje u svijetu. Nije sramota.
Na zebri moraš još uvijek paziti dal će stati tebi kao pješaku.
Psovka, cajke nisu in. Domoljublje i vjera je in.
Nadam se da će netko i ovo navedeno promijeniti. I da će se razviti jedna kultura koja će se prakticirati.
Hvala