Turudić o Jadroliniji: Pokrenuta istraga protiv tri Hrvata. Neće biti uhićenja

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić potvrdio je da je protiv tri osobe pokrenuta istraga kaznene odgovornosti u Jadroliniji zbog tragedije na brodu Lastovo iz kolovoza prošle godine u kojoj su u malološinjskoj luci trojica pomoraca izgubila život, piše Index.

“Doneseno je rješenje o provođenju istrage protiv tri hrvatska državljana radi teškog kaznenog djela protiv sigurnosti. Policijska uprava je podnijela kaznenu prijavu, mi smo postupili po kaznenoj prijavi i Županijskom državno odvjetništvo u Rijeci je donijelo rješenje o provođenju istrage”, izjavio je Turudić novinarima na Viroexpo-u.

Turudić pritom nije otkrio tko je pod istragom, a u drugoj je izjavi Turudić novinarima rekao kako u istrazi neće biti uhićenja. “Sada su dovršena vještačenja, hidrauličko vještačenje na Strojarskom na fakultetu u Zagrebu, što je vrlo korisno i dobro. Pročitali smo izvješća Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu. Ima još nekoliko izvida, ali mislim da će Županijsko državno odvjetništvo u četvrtak ili petak donijeti državnoodvjetničku odluku u tom predmetu”, rekao je tada Turudić.

Turudić je komentirao i slučaj bivšeg ministra poljoprivrede Josipa Dabre, istaknuvši kako to ide svojim putem. “To je veoma opsežan i velik predmet. Ima puno izvida, što prije moguće ćemo završiti”, ustvrdio je glavni državni odvjetnik.

Smijenjena cijela Uprava

Podsjetimo, skupština Jadrolinije je prije par dana, na temelju odluke vlade, jednoglasno opozvala tročlanu Upravu Jadrolinije na čelu s Davidom Soptom. Osim predsjednika Uprave Sopte, opozvani su i članovi Uprave Goran Frković i Riano Bukša, a u kratkom priopćenju ne spominje se izbor ili imenovanje nove Uprave.

Skupštinu Jadrolinije čine ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, koji je predsjednik Skupštine, te članovi, ministar financija Marko Primorac i ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

Prema podacima iz Jadrolinije, predsjednik i članovi Uprave Jadrolinije u idućih godinu dana imaju pravo, ako nakon razrješenja ne prihvate zapošljavanje na radnim mjestima u tvrtki, sukladno svom obrazovanju i sposobnostima, na primanje pune plaće u idućih šest mjeseci te još šest mjeseci pola plaće. U medijima se navodilo pravo na isplatu ukupno oko 110 tisuća eura.

Smjena nakon dva neovisna izvješća o nesreći na Lastovu

Nakon što su prije tjedan dana objavljena dva neovisna izvješća o nesreći na Jadrolinijinu brodu Lastovo, u kojoj su u kolovozu u malološinjskoj luci poginula tri pomorca, Sopta je poručio da je spreman otići. Iz vlade je potvrđeno kako će biti smijenjena tročlana Uprava, odnosno da je premijer Andrej Plenković, nakon sastanka sa Soptom u vezi s objavljenim izvješćima, odlučio smijeniti cijelu Upravu Jadrolinije.

Nešto ranije Sopta je u priopćenju naveo da je spreman povući se s mjesta predsjednika Uprave te da će prihvatiti sve zaključke Skupštine. Osobno, kaže, ne osjeća krivnju za tragediju koju je uzrokovalo više različitih čimbenika, no osjeća moralnu odgovornost od prvog dana.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture objavilo je prošlog tjedna izvješće o izvidima pomorskih prekršaja prilikom nesreće broda Lastova, u kojem se predlaže pokretanje prekršajnog postupka protiv Jadrolinije, predsjednika Uprave Davida Sopte kao odgovorne osobe i zapovjednika broda Gorana Đolonge. Prekršajne prijave će biti podnesene ako ne bude pokrenut kazneni postupak, što je u nadležnosti Državnog odvjetništva.

Zaključeno je da sustav upravljanja sigurnošću u Jadroliniji nije u cijelosti uspostavljen, a zapovjednik broda je prekršio odredbe poslovnika upravljanja sigurnošću, kojima se propisuju odgovornosti pojedinih članova posade u obavljanju operativnih zadaća vezanih uz sustav pramčane rampe.

DORH istražuje

Iz Sindikata pomoraca Hrvatske su u ponedjeljak pozvali Upravu Jadrolinije da dio pomoraca s Lastova, koji su zbog doživljene psihičke traume u tragediji na tom brodu već šest mjeseci na bolovanju, djelomično obešteti i isplati im sva primanja koja bi ostvarili da su radili u redovnim smjenama. 

I Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu objavila je izvješće o nesreći i pritom Jadroliniji dala 12, a Hrvatskom registru brodova tri sigurnosne preporuke. Utvrđeno je da se nekontrolirani pad rampe dogodio u okolnostima dok se rampa nalazila podignuta u krajnjem gornjem položaju, pri čemu je hidraulički sustav podizanja i spuštanja bio isključen, a rampa neosigurana mehaničkim sredstvima. Članovi posade nisu bili u cijelosti upoznati s funkcionalnostima pramčane rampe i pripadajućeg hidrauličkog sustava.

Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci je u suradnji s policijom provelo izvide nakon nesreće. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić ranije je potvrdio da se zbog tragedije na brodu Lastovo sastao s tužiteljima iz Rijeke i da su vještačenja dovršena te da su pročitali oba izvješća. Najavio je da će državnoodvjetnička odluka biti donesena ovoga tjedna te kako “misli da će biti kaznene odgovornosti”, ali nije precizirao protiv koga.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.