Tko dospije u Kraljevstvo nebesko, dobiva svoju plaću

U evanđelju od 25. nedjelje kroz godinu (20. rujna 2020.) riječ je o prispodobi koja govori o Kraljevstvu Božjem s naslovom Radnici posljednjeg sata (Mt 20,1-16a), koji dobivaju jednaku plaću kao i oni koji su počeli raditi od jutra, te u razdoblju između ovih prvih radnika pa sve do posljednjih. Isus posve jednostavno govori o Kraljevstvu Božjem u kojemu vladaju drukčiji zakoni nego u ovozemaljskim kraljevstvima, te radnim i poslovnim odnosnima i plaćama. Mi smo svjesni, a na to nas upućuje i Krist, da se Kraljevstvo Božje neće odjednom proširiti po cijelome svijetu i ukorijeniti u svim narodima, nego će taj proces evangelizacije teći postupno i polako i nikada neće biti zaustavljen ili završen jer je neophodna s vremenom i reevangelizacija, odnosno obnova i ponovno učvršćenje one prvotne evangelizacije. Stoga je posve razumljivo da svi narodi bez obzira kada je tko ušao u Božje Kraljevstvo u konačnici dobivaju istu plaću, a to je samo Kraljevstvo nebesko i sve njegove blagodati.

Rad u vinogradu je naporan i odgovoran 

Sada slijedi prispodoba u kojoj se govori da je Kraljevstvo nebesko slično domaćinu koji rano ujutro oko šest sati iziđe na trgove i raskrižja ulica najmiti radnike za rad u svome vinogradu. U rujnu je rad u vinogradima veoma bitan i zato su potrebni radnici. Koji pristanu na rad u njegovu vinogradu, s njima se pogode za dnevnicu u visini jednoga denara, što je bila solidna plaća za jednu višečlanu obitelj. Pogodivši se s njima, oni su otišli na rad dobivši sve upute što trebaju uraditi i kako, jer je to poseban oblik rada od branja grožđa, zatim prijevoza do podruma, pripremanja za proizvodnju vina, odvajanja grožđa za blagovanje obitelji i prodaju drugima i sl.

            No, trebalo mu je još radnika, jer posao je zahtjevan, pa je izišao na trg i o “trećoj uri“ – oko devet sati, te se pogodio s drugom skupinom radnika da će im dati što bude pravo, i oni također odoše na posao sa svim uputama o pravilnome radu u vinogradu. Izišao je na trg i “o šestoj i devetoj uri“ – popodnevni sati između 12 i 15 sati također ih savjetovavši o ispravnosti rada u vinogradu, te je poslao u svoj vinograd na odgovorni rad. Isto je to učinio i o “jedanaestoj uri“ kada je izišao na trgove i unajmio još jednu skupinu radnika za vinograd uputivši ih na vrstu posla i potrebitu odgovornost, a plaća im neće umaći. Ove radnike koji su čekali na trgu gotovo cijeli dan nitko nije unajmio, pa ih je ovaj gospodar unajmio i poslao u svoj vinograd. Tako je gospodar cijeli dan potrošio sazivajući radnike na rad u svome vinogradu, jer je to takav posao za koji je potrebno što više ruku marljivih radnika kako bi posao što prije bio uspješno dovršen.

Svi najamnici dobili su istu plaću i to po jedan denar

Po završetku radnoga dana gospodar vinograda naredio je svojemu upravitelju da sazove sve radnike i da im se podijele plaće. Redoslijed dijeljenja plaća bio je obrnut od redoslijeda njihova stizanja na rad u vinogradu. Tako prvi su plaću dobili oni radnici od “jedanaeste ure“ i to u visini od jednoga denara. Istu plaću dobili su i oni ostali radnici sve do onih prvih. Ovi prvi radnici, koji su podnijeli “svu tegobu dana i žegu“, mislili su da će dobiti mnogo više. Oni su prosvjedovali govoreći da ih je izjednačio s onima koji su radili samo jednu uru, a oni su se trudili cijeli dan radeći marljivo. Gospodar je odgovorio jednome od njih i to oslovivši ga riječju prijatelju, te mu je rekao da mu ne čini ništa krivo jer se s njima pogodio po denar, a njegova je volja da prvome dadne jednako kao i posljednjemu, jer je slobodan u svojim činima i sa svime svojim. Još ga je prekorio zar mu je oko zlo što je on dobar prema svima. Zaključak ove prispodobe povezan je s redoslijedom dijeljenja plaća, a to znači da će prvi biti onaj posljednji, a onaj prvi bit će sada posljednji.

            Ljudski kriteriji o prvome i posljednjem nisu često u sukladnosti s Božjim kriterijima. Naime, tko iz oholosti ljudske stavlja sebe i druge na prvo mjesto, ne razmišljajući dostatno o stvarnim zaslugama, upada u sukob s Božjom mišlju koja ima u vidu sve nijanse dobrote u dotičnoj osobi, koja se može staviti na prvo mjesto. Stoga tu treba biti veoma oprezan, jer na prvome mjestu je samo onaj koga Bog na to mjesto stavi.

Sv. Pavao i sv. Petar, apostolski prvaci

Nije ovo jedini zaključak ove prispodobe, nego ima ih više. Istaknimo ih u ovome razmatranju. U Kraljevstvo Božje na zemlji koje se naziva Crkva imaju pravo ući svi ljudi i svi narodi što ih je Bog stvorio. Taj ulazak ovisi o pozivu posredstvom apostola, učenika i sljedbenika, te samih vjernika jer su svi u Crkvi misionari koji pozivaju pojedince, obitelji, narodne skupine, narode na obraćenje i ulazak u krilo jedne, svete, katoličke i apostolske Crkve. Ovdje valja imati u vidu širenje Crkve u prvome stoljeću koje je popraćeno s progonstvima i ubijanjima, ali unatoč svemu tome Crkva je rasla i napunjala se Duhom Svetim, a to imamo sačuvano u Djelima apostolskim, poslanicima i ostalim svetopisamskim tekstovima.

            Ovdje se valja sjetiti svih apostola koji su svaki na svoj način posvjedočili Raspetoga i Uskrsloga Gospodina i svi su oni završili mučeničkom smrću osim apostola Ivana, koji je jedini pratio Krista do Kalvarije skupa s Marijom, Majkom Kristovom. Ostali apostoli su se prepali Kristova križa i njegova raspeća i sve su to promatrali s velike udaljenosti, a Ivan je išao hrabro na vrh Kalvarije ili Golgote. Međutim, svi apostoli su posvjedočili Krista svojom krvlju, a Ivan nije, on je živio dugo napisavši svoje Evanđelje, svoje poslanice i Otkrivenje. Bog ima svoj plan sa svakim od navjestitelja njegova Kraljevstva.

            Pavao je posebna priča. On je bio progonitelj Prve Crkve – Pracrkve. Doživjevši svoje obraćenje, uronio je u sakrament krštenja, te je s vremenom postao nenadmašnim navjestiteljem Evanđelja i Crkve Božje.

            I tako je postupno Crkva rasla i širila se po svim narodima. I mi Hrvati ušli smo u krilo Katoličke Crkve od 7. do 9. st. Taj proces nije dovršen, a u mnogim narodima došlo je do reorganizacije Crkve na Katoličku Crkvu, zatim na Pravoslavnu Crkvu, mnoge protestantske zajednice i sl.

don Ilija Drmić

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.