Tijekom ljetnih mjeseci mnogi građani se žale na prisutnost, ali i ubode posteljne stjenice. Posteljna ili kućna stjenica je parazit koji se hrani krvlju čovjeka i drugih sisavaca. Suzbijanje nije nimalo jednostavno i zahtijeva primjenu većeg broja različitih mjera. Diatomejska zemlja, Bye Fly i FreezBug sprej samo su neki od pripravaka koji se mogu koristiti za suzbijanje stjenica.
Pojava stjenica u kućama i stanovima više nije vezana za siromašna i ruralna područja. Stjenice su se danas prilagodile suvremenom načinu života čovjeka i osvajaju nova područja, luksuzne stanove, hotele, hostele, a ponekad i škole i bolnice.
Pojava stjenica posebno je vezana za stambene zgrade, sa većim brojem stanova, gdje se brzo šire iz stana u stan.
Nažalost, posljednjih nekoliko godina svjedoci smo čestih informacija, u različitim medijima, o pojavi stjenica u većim gradovima (Sarajevo, Mostar), i problemima koje uzrokuju.
Veću pojavu stjeničavosti na području Hercegovine možemo tumačiti kao posljedicu dolaska većeg broja turista iz raznih dijelova svijeta i bolje prometne povezanosti s udaljenim destinacijama. Stjenice su posebno problematične u hotelima i sličnim objektima u kojima borave turisti, ali posljednjih godina njihova brojnost raste i u zgradama u kojima se sve više iznajmljuju stanovi „na dan“.
Često mijenjanje turističkih destinacija, dolazak turista iz različitih kontinenata i država i još mnogobrojni drugi faktori, omogućuju pasivan prijenos stjenica koje zavučene u naborima prtljage, odjeće ili u prijevoznim sredstvima lako dolaze u nova područja. Kada je donesena na neku novu destinaciju koristi sve moguće ostale načine širenja u novoj sredini, npr. preko rabljenog namještaja, opreme, pokućstva, ali i migracijom u susjedne prostore u potrazi za hranom. Loši higijenski uvjeti u stanovima i stambenim objektima doprinose povećanju stjenica.
Izgled stjenice i simptomi napada kod ljudi
Kućna stjenica ima spljošteno tijelo duljine 5-7 mm i širine 2-3 mm. Na glavi ima bodlju ili rilo kojom siše krv domaćina. Stjenice se hrane krvlju čovjeka i drugih sisavaca tijekom noći. Odrasle stjenice obično sišu 10-15 minuta dok drugi razvojni stadiji puno kraće. Nakon hranjenja stjenice se zavlače na skrivena mjesta gdje probavljaju svoj obrok. Razmak između hranjenja obično traje 5-7 dana. Ono što je zanimljivo jest da čovjek prilikom ishrane stjenice ništa ne osjeti, tek ujutro može primijetiti crvenilo kože.
Alergijske reakcije se obično javljaju unutar 24 sata, a uključuju uzdignute crvenkaste promjene kože različitih veličina i oblika, uz pratnju svraba i upale. Ubodi se javljaju na bilo kojem dijelu izložene kože (lice, vrat, ramena, leđa, ruke, noge, itd.), a promjene na koži mogu trajati do nekoliko dana.
U slučaju nedostatka hrane stjenice migriraju iz jedne nastambe u drugu, iz jednog stana u drugi. U potrazi za krvnim obrokom mogu preći udaljenost od 4 metara u minuti, a prosječno putovanje za domaćinom iznosi 20 metara, dok je zabilježeno da mogu putovati i više od 60 metara. Toplota i ugljični dioksid djeluju kao putokaz u kom pravcu trebaju ići. Najčešće žarište stjenica je krevet odnosno madrac, mada u sobi ili stanu mogu biti prisutne na svim mjestima.
Suzbijanje stjenica
Suzbijanje stjenica nije nimalo jednostavno ni lako. Preventivne mjere koje podrazumijevaju dobru higijenu, mehaničke prepreke na mjestima ulaska u stanove, različite barijere i dr. mogu dosta pomoći. Postavljanjem mreža i tzv. komarica na prozore smanjuje mogućnost ulaska u sobe. Isto tako preventivni tretmani vanjskih površina, namjenskim pripravcima, smanjuju brojnost stjenica.
Za vanjsku primjenu vrlo učinkovitim se pokazao pripravak Bye Fly koncentrat. Koristi se na način da se 10 ml pripravka pomiješa sa 1 l vode i nakon toga obavi tretiranje.
Koje preparate možemo koristiti u stanu ili kući?
Važno je što ranije otkriti prisutnost stjenica u objektu i ne dozvoliti da se namnože i rašire.
Dijatomejska zemlja je jedan od pripravaka koji se najčešće koristi u stanovima i kućama, vrlo učinkovit, a potpuno siguran po zdravlje ljudi. Pripravak se može koristiti u stanovima, spavaćim sobama i drugim objektima u kojima borave ljudi.
U stanovima i kućama može se koristiti i gotov pripravak pod nazivom Bye Fly. Pakiranje je dovoljno malo promućkati i pripravak se može odmah koristiti.
Ako primijetimo stjenice na madracu ili drugim predmetima možemo koristiti i FreezBug sprej koji oslobađa temperaturu od -45 °C i trenutno ubija stjenice. Pripravak ne sadrži kemijske komponente i njime se mogu direktno prskati madraci i drugi predmeti na kojima primijetimo stjenice.
Postoje i drugi pripravci u obliku praha ili tekućine koji se mogu koristiti u suzbijanju stjenica, a o njihovoj primjeni se treba posavjetovati sa stručnim osobama. U slučaju veće brojnosti stjenica provode se mjere dezinsekcije od strane ovlaštenih DDD tvrtki.
Puno više informacija o posteljnoj stjenici i načinima suzbijanja doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.