Na sastanku održanom u održanom u petak 21. veljače 2025. u okviru pregovaračkog procesa predstavnika Sindikata i uprave Sveučilišta u Mostaru konačno je potvrđena realizacija dinamike povećanja plaća i poboljšanja materijalnog položaja zaposlenika na ovoj instituciji.
Povećanje plaća odvijat će se u nekoliko faza prema dogovoru predstavnika Sindikata i rektora postignutom na sastanku u siječnju, priopćeno je iz Sindikata Sveučilišta u Mostaru.
Četiri faze
U prvoj fazi implementirana je Odluka vlade FBiH o minimalnoj plaći za 2025. godinu u neto iznosu od 1.000 KM, a koju je, prema procjeni, na Sveučilištu primalo oko 80 zaposlenika. U drugoj fazi – sukladno obećanom značajnom povećanju priljeva financijskih sredstava za Sveučilište u iznosu oko 20.000.000 KM od osnivačā i isto toliko od Republike Hrvatske za 2025. godinu – uslijedilo bi izjednačavanje, obračun i isplata plaće svim zaposlenicima Sveučilišta s neto osnovicom od 474,24 KM (koja se primjenjuje u Rektoratu), i to najkasnije s obračunom plaća za 3. mjesec 2025.
Povećanje osnovice na traženi iznos Sindikata od 638,08 KM (što je osnovica koja vrijedi za sve proračunske korisnike u HNŽ-u), trebalo bi se provesti u trećoj fazi, odnosno najkasnije s obračunom plaća za mjesec rujan 2025. godine. U četvrtoj fazi uslijedit će realiziranje prijedloga Sindikata vezanog za smanjivanje školarina pri upisu studenata u akademsku 2025./2026. godinu.
Zahvaljujući naporima Sindikata zaposlenicima Sveučilišta isplaćena je i novčana pomoć u iznosu od 1000 KM na ime inflatornog povećanja cijena, a sukladno Uredbi Vlade FBiH o isplati pomoći od strane poslodavaca.
Rezultat rada Sindikata
Sve ovo rezultat je ustrajnog rada Sindikata, odnosno Središnjeg odbora Sindikata. Središnji je odbor prvi javno progovorio o financijskim problemima na Sveučilištu te ponižavajućem materijalnom statusu nastavnog i nenastavnog kadra na ključnoj instituciji za očuvanje hrvatskog identiteta u BiH, i to ne samo u odnosu na druga javna sveučilišta u BiH, već i u odnosu na visinu plaća proračunskih korisnika u HNŽ-u.
”Središnji odbor Sindikata prvi je promovirao prava i dignitet struke koju zastupa te u javni prostor uveo pojam afirmacije i zaštite akademskog statusa. Prvi smo javno upozorili i na socijalno diskriminatorski sustav studiranja, koji se ogleda u visokim školarinama, što potiče odlazak mladih ljudi na druga sveučilišta, odakle se u pravilu više i ne vraćaju”, istaknuli su iz Sindikata.
Značajni rezultati
Iako je Sindikat Sveučilišta registriran prije samo četiri mjeseca, postigao je značajne rezultate u afirmiranju i zaštiti akademskog statusa. Aktivnosti na poboljšanju materijalnog položaja zaposlenika Sveučilišta započete su na osnivačkoj skupštini Sindikata 18. lipnja 2024.
Naveli su kako je gromoglasni pljesak kojim je taj dan pozdravljeno osnivanje Sindikata i izbor članova Središnjeg odbora vjerojatno je jedan od najvećih koji je odjeknuo u prepunom amfiteatru Građevinskog fakulteta.
”Sindikat i Središnji odbor začetnici su slobodnog i demokratskog sindikalizma na Sveučilištu. Zato su pokušaji pojedinaca koji u svojim istupima nastoje prisvojiti zasluge Sindikata i prikazati ih kao vlastiti uspjeh, očajnički potezi kojima nastoje prikriti svoje promašaje i nedostatak autoriteta. Našim članovima, kao i široj javnosti, potpuno je jasno da je Sindikat prvi na Sveučilištu artikulirao interese zaposlenika te ih smjestio u realne mogućnosti i konkretne okolnosti”, istaknuli su iz Sindikata Sveučilišta u Mostaru.