Struja će u cijeloj Bosni i Hercegovini poskupjeti od 2026. godine, a pitanje je samo koliko posto. Razlog je usklađivanje preuzetih obveza u primjeni europskih propisa u pogledu zelene energije, prije svega uvođenje poreza na emisiju ugljičnog dioksida (CO2).
– Ulaskom u Europsku energetsku zajednicu Bosna i Hercegovina je preuzela obvezu da do 1.1. 2026. uskladiti proizvodnju energije s europskim zakonima. Ako naši proizvođači ne obračunaju porez na emisiju CO2, koji se kreće od 60 do 100 eura po toni CO2, platit će na ulazu u zemlju u koju izvoze. Eh, sad je pitanje da li je bolje platiti na našem tržištu ili pri izvozu – rekao je Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banja Luka.
Račić je to kazao na današnjoj konferenciji za novinare organiziranoj u okviru konferencije “Klimatska tranzicija i promjene u globalnom gospodarskom modelu” koju organizira Gospodarska komora. Konferencija je organizirana u sklopu projekta “Zeleni navigator Balkana”.
– Pokušavamo naći načina da uskladimo propise kako u godinu dana ne bismo napravili veliki udar na naše gospodarske subjekte koji bi plaćanjem poreza na CO2 postali nekonkurentni. Smatramo da naša država mora dobiti pomoć međunarodne zajednice u procesima koje EU provodi u energetskoj tranziciji i da nas se mora tretirati posebno kao malu zemlju – rekao je Račić.
Na pitanje hoće li tvrtke koje proizvode struju taj trošak prebaciti na krajnje potrošače, Račić je prvo podsjetio da cijenu struje odobrava regulator, ali da ERS svaki novi trošak koji ima nastoji prebaciti na krajnjeg korisnika.
– Da nije prešla, sam posao bio bi popraćen gubicima. Upravo, da bi se taj trošak na neki način amortizirao, nastojimo kroz određene EU projekte dobiti sredstva kako stanovništvo i gospodarstvo ne bi morali snositi taj ukupni trošak – pojasnio je Račić i dodao da od 1. siječnja 2026. . svakako će dio novog troška snositi krajnji potrošači u zemlji.
Ministar građevinarstva, ekologije i urbanizma RS Bojan Vipotnik ocijenio je da je pred nama vrlo izazovno razdoblje jer bi EU od 1. siječnja 2026. godine trebala početi primjenjivati prekograničnu karbonsku harmonizaciju.
– Očekujem da ćemo postići zajednički dogovor s gospodarstvenicima, prvenstveno iz područja energetike i industrije, koji su izravno pogođeni ovim usklađivanjem, kako ne bi postali nekonkurentni na tržištu – dodao je Vipotnik.