Poruke zastupnice u Europskom parlamentu (EP) iz redova Zelenih, Tineke Strik, i još 24 europarlamentarca, da Christian Schmidt nakon nametanja Izbornog zakona u BiH nema više kredibilitet da obavlja dužnost visokog predstavnika, jer se svojim odlukama navodno svrstao na jednu stranu, hrvatsku, predstavljaju dio jedne nedosljedne, selektivne i licemjerne politike koju pojedini europski političari vode prema BiH.
Kaže ovo za “Glas Srpske” član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara, Milan Sitarski, komentirajuući inicijativu Strikove i ostatka “ekipe” da Schmidt povuče nedavno nametnute izmjene Izbornog zakona, te njen poziv njemačkom diplomati da dođe u Vijeće za vanjske poslove Europskog parlamenta i opravda svoju odluku koju je donio na dan općih izbora u BiH, koja se odnosi na konstituiranje vlasti u FBiH.
-Kao prvo indikativno je da se sve ovo događa u vrijeme i najavljenih prosvjeda ispred zgrade OHR-a, za koje se još uvijhek ne zna tko je stvarni organizator, ali i odluke pojedinih bošnjačkih političara da Ustavnom sudu BiH upute apelaciju za ocjenu ustavnosti navodno spornih Schmidtovih nametnutih odluka. Bojim se da to nije nimalo slučajno, te da postoji jedna vrsta koordinacije i dosluha. Želi se napraviti unitarna BiH, što je u suprotnosti sa svim načelima Daytonskog mirovnog sporazuma. Mislim da su ti pokušaji za sada uzaludni i vjherujem da ne postoji nikakva šansa da Schmidt promjeni svoju odluku – rekao je Sitarski, dodajući da bi Strik upitao, kada već sjedi u tom parlamentu i zalaže se za ljudska prava, zašto ne iskoristi priliku i ne zatraži mijenjanje Ustava Belgije, koji je sličan Ustavu BiH.
Prema njegovim riječima, druga stvar koja je zanimljiva jeste to što se ova nizozemska političarka u nekom ranijem periodu otvoreno zalagala i podržavala primjenu bonskih ovlasti, pružajući podršku OHR-u, pogotovo kada je trebalo “kazniti” nekog političara iz Srpske i kada su se donosile mnogo radikalnije odluke, ne samo u vrijeme Schmidta, već i ranijih visokih predstavnika, a koje su uzravno udarale po Dejtonskom sporazumu i ustavu zemlje.
-Sada reagira iako Schmidt nije uradio ništa što se protivi Daytonu. Naprotiv. Ono što je prema mom mišljenju najopasnije u njenim porukama i izjavama jeste to što ona pokušava predstaviti kako je njegova nedavna odluka bila na štetu ili korist jednog naroda. To, naravno, da nije točno. To je klasična zamjena teza. Odluke koje su donesene trebalo bi samo da povećaju stupanj poštovanja Ustava BiH i njenog temeljnog načela konstitutivnosti naroda. Na taj način se samo sprečava da se ponovi situacija iz 2011. godine kada je u FBiH izabrana vlast koju je podržalo samo 20 posto Hrvata. I ona bi to trebala znati, ali očigledno se pravi neuka, jer očito podržava jedan građanski koncept na kojem sve otvorenije inzistiraju bošnjačke stranke – naveo je Sitarski.