Stoltenberg: NATO će morati podržati BiH i Gruziju

Ministri vanjskih poslova NATO-a održali su u petak izvanredni sastanak u Bruxellesu na kojem je glavna tema bila eskalacija krize u Ukrajini.

Sastanku su se pridružili ministri vanjskih poslova Finske i Švedske te visoki predstavnik Europske unije. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba obratio se svojim kolegama video porukom, u kojoj je opisao pogoršanje humanitarne situacije u svojoj zemlji.

Ministri su osudili brutalnu i ničim izazvanu invaziju Rusije na Ukrajinu i izrazili solidarnost i podršku za hrabrost ukrajinskog naroda i oružanih snaga, navodi se u priopćenju iz NATO-a.

Pored još hiljada vojnika koje su saveznici već poslali u istočni dio Alijanse, NATO prvi put raspoređuje svoje snage za odgovor, ima preko 130 aviona u visokom stanju pripravnosti i preko 200 brodova od krajnjeg sjevera do Mediterana.

– Nastavit ćemo da radimo ono što je potrebno da zaštitimo i obranimo svaki pedalj teritorije NATO-a – rekao je glavni tajnik Stoltenberg. Ministri vanjskih poslova također su razgovarali o potrebi podrške partnerima koji bi mogli biti u opasnosti od prelijevanja rata u Ukrajini, uključujući Gruziju i Bosnu i Hercegovinu.

– NATO ne želi rat s Rusijom. Ambicija Kremlja je ponovno uspostaviti sferu interesa i uskratiti pravo drugim zemljama na odabir vlastitog puta. S toga, NATO mora podržati Gruziju i BiH, zemlje koje su pod rizikom. Ovaj rat je uspostavio novo normalno za našu sigurnost. Moramo izbjeći sukob u budućim godinama. Puno je toga na kocki. Hoće li prevladati demokracija ili autoritativni režim i pitanje je u kakvom svijetu želimo živjeti – kazao je glavni tajnik NATO-a.

– Mi nismo dio ovog sukoba – rekao je Stoltenberg, dodajući, međutim, da NATO ima “odgovornost da osigura da on ne eskalira i ne širi se izvan Ukrajine. To bi bilo još razornije i opasnije.”

Sastanak je bio prilika da se ministri pozabave i dugoročnim implikacijama agresije Rusije na euroatlantsku sigurnost.

Glavni tajnik je ponovio da je “agresija Rusije stvorila novu stvarnost za našu sigurnost, gdje se osnovni principi osporavaju upotrebom sile”.

U ovoj novoj stvarnosti, ministri su se složili da su se odnosi NATO-a s Rusijom fundamentalno i dugoročno promijenili, ali su i dalje posvećeni održavanju diplomatskih kanala otvorenim kako bi izbjegli bilo kakvu nenamjernu eskalaciju, nesporazum ili pogrešnu procjenu.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.