Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) planira u predstojećem razdoblju značajne investicije u infrastrukturu i modernizaciju tehničkog sustava za upravljanje zračnim prometom u BiH.
Kako ističe ravnatelj BHANSA-e Davorin Primorac, ovo je logičan razvojni korak nakon preuzimanja kontrole nad zračnim prostorom BiH. Ovi projekti uključuju sve zračne luke u BiH te Ortiješ u Mostaru, gdje je i sjedište Agencije.
BHANSA je programom rada za 2023. godinu, među ostalim, definirala primarni strateški cilj kapitalnih ulaganja u objekte, infrastrukturu i radnu okolinu koja bi omogućila bolje uvjete za pružanje usluga u zračnoj plovidbi na svim lokacijama Agencije.
Realizaciju ovog cilja za svoje sjedište na lokaciji Ortiješ u Mostaru ostvarila bi provođenjem aktivnosti na uređenjima, sanacijama, popravcima i izgradnji objekata, infrastrukture i radne okoline sveukupnog kompleksa BHANSA-e. Dio lokacije i objekti koji su ustupljeni na korištenje BHANSA-i u Ortiješu bivši su vojni objekti koji su prethodno služili vojnoj funkciji i koji nisu građeni u civilne svrhe te bili prometno i komunikacijski izolirani.
Objekti su dotrajali i u vrlo su lošem stanju. Mi smo osigurali potrebnu projektnu dokumentaciju koja je osnova za uređenje, sanacije, popravke i izgradnju. Čim dobijemo odobrenje za gradnju, krenut ćemo u realizaciju kapitalnih infrastrukturnih ulaganja, rekao je Primorac za Večernju list.
Što će sve obuhvatiti ti radovi u Ortiješu?
Prvenstveno, potpunu revitalizaciju i sanaciju postojećeg objekta bivše vojarne u kojoj se trenutačno nalazi upravna zgrada BHANSA-e. Potom rekonstrukciju postojećeg objekta vojarne gdje će se nalaziti nova upravna zgrada BHANSA-e.
Na lokacijama devastiranih objekata izgradit će se novi i suvremeni objekt amfiteatra za potrebe centra za obuku, budući školski centar za obuku kontrolora zračnog prometa.
Također je planirana izgradnja objekta koji će služiti u svrhu organizacije i provedbe unutarnje zaštite, sanacija objekta u kojem će biti smješteni središnji UPS i agregat, sanacija i modernizacija kontrolnog tornja, uređenje parternih površina i hortikultura, što podrazumijeva izgradnju novih prometnih veza, parkirnih površina, uređenje zelenih površina.
I u konačnici, planirano je proširenje postojećih prostorija zgrade ATC simulator za smještanje novih toranjskih simulatora potrebnih za obuku i kontinuirane treninge osoblja kontrole letenja i pseudopilota, objašnjava ravnatelj BHANSA-e Davorin Primorac za Večernji list.