Smrt 47-godišnjeg Ante Paponje u Mannheimu pod posebnim je povećalom njemačke javnosti i medija jer je Hrvat preminuo neposredno nakon policijske akcije.
Suspendirana su i pod istragom dvojica policajaca koja su bila u intervenciji, a sad se pojavila i vijest kako tijekom akcije policajci nisu imali uključene tzv. tjelesne kamere (kamere pričvršćene na ramenima službene odjeće).
Da je to točno u četvrtak je potvrdio i šef Ureda državne kriminalističke policije (LKA) Baden-Württemberg Andreas Stenger koji nije mogao objasniti zbog čega kamere nisu bile uključene jer su po pravilu trebale biti.
U nastojanju da 47-godišnjakovu smrt rasvijetli do kraja i utvrdi je li bilo pretjerane primjene nasilja te što je točno dovelo do smrti, Ured državne kriminalističke policije (LKA) Baden-Württemberg potvrdio je kako su i kamere predmet istrage te se pokušava utvrditi zbog čega ih policajci nisu uključili.
Tzv. “body cams”, kamere na tijelu, snimaju sve što vidi i čuje policajka ili policajac koji je nosi. Prvenstveno su namijenjene dokumentiranju napada na službene osobe. Policajac može kameru sam uključiti i isključiti, ali i izbrisati ono što je snimljeno.
– U većini slučajeva kamere se koriste tako da se kratke sekvence kontinuirano snimaju i presnimavaju nakon 45 sekundi. Tek kada policajac pritisne tipku drugi put, posljednja snimka se ne briše i sprema se na kameru. Takav postupak je dogovoren sa službenicima za zaštitu podataka. Međutim, u “dinamičkom događaju” morate razmišljati o tome da pritisnete tipku kamere i to najavite, u četvrtak je rekao glasnogovornik LKA.
Službenik za zaštitu podataka u saveznoj zemlji Baden-Württemberg Stefan Brink objasnio je kako je korištenje kamera za tijelo dopušteno samo ako je potrebno spriječiti opasnost. Dapače, može se dogoditi da službenici tijekom operacije nemaju priliku ili ne pomisle upaliti kameru.
Gundram Lottmann, čelnik policijskog sindikata (GdP), ne očekuje da će se rasplamsati rasprava o stalnom korištenju ovakvih kamera, koje su korištene u desecima tisuća operacija otkako je uređaj uveden u cijeloj zemlji 2019. godine.
– Ako je potrebna dosljedna upotreba kamera za tijelo, onda stojim iza toga. Ali onda se također mora dopustiti da se koristi posvuda i bez kompromisa, rekao je Lottmann.
Uzrok smrti nije jasan, čekaju se rezultati obdukcije
Potrebno je strpljenje dok se smrt 47-godišnjaka u Mannheimu ne razjasni, smatra Lottmann.
Nejasno je zašto je 47-godišnji muškarac preminuo nedugo nakon što je dovezen u Sveučilišnu bolnicu Mannheim. Prema priopćenju LKA, konačni rezultati obdukcije trebali bi biti dostupni za šest do osam tjedana. Muškarac je prethodno bio na liječenju u Središnjem institutu za mentalno zdravlje u Mannheimu, odakle je izašao navodno kako bi kupio hranu u trgovini u kojoj je često kupovao.
Prema informacijama LKA od srijede navečer, na tijelu muškarca pronađeni su tragovi upotrebe sile, “niskog intenziteta”. Još uvijek nije jasno je li 47-godišnjak preminuo nasilnom ili prirodnom smrću jer je, priopćili su iz LKA, imao i zatajenje srca.
Policijski službenici privremeno udaljeni s dužnosti
– Protiv dvojice policijskih službenika se vodi istraga zbog sumnje da su u službi nanijeli tjelesne ozljede od kojih je osoba smrtno stradala. Suspendirani su s dužnosti, rekao je u srijedu šef policije u Mannheimu Siegfried Kollmar.
Istražitelji su se nakon incidenta suočili sa žestokim kritikama i raspravama o policijskom nasilju.
– Temeljito istražujemo, ali za to je potrebno vrijeme. Nitko nam ne treba govoriti da doznamo što se dogodilo, svjesni smo toga i to činimo, rekao je tužitelj Romeo Schuessler.
Andreas Stenger (LKA) e potvrdio i kako među brojnim video snimkama koje su svjedoci snimili postoji i snimka na kojoj se može vidjeti “djelomičan slijed dotične operacije”
– Ta video snimka će biti razmatrana u istrazi, rekao je u četvrtak Stenger.