Proizvođači peleta nezadovoljni su jer su unatoč smanjenim cijenama njihova skladišta puna, a dostavna vozila stoje.
Tvrde da peleta u Srpskoj ima i više nego dovoljno, ali da je sada potražnja slabija. Pozivaju nadležne da preispitaju odluku o zabrani izvoza. Naglašavaju da se ne protive ograničenju cijena, ali očekuju dozvolu izvoza u najkraćem roku, izvještava RTRS.
Poručuju da će domaći potrošači biti opskrbljeni u najkraćem roku i traže ukidanje zabrane izvoza, dok još postoje zainteresirani kupaci na europskom tržištu.
-Potražnja je smanjena, naša vozila za dostavu stoje, a skladišta su puna, bez obzira što je cijena 480 KM plus PDV, kaže Mihajlo Rađenović, proizvođač peleta iz Novog Grada.
I proizvođač peleta iz Šipova Vladimir Medić kaže da raspolažu viškom peleta, navodeći da su zbog zabrane izvoza njihovi europski kupci sada pronašli nove dobavljače.
Iz Gospodarske komore Republike Srpske najavljuju novi sastanak o ovom problemu, a iz Vijeća ministara kažu da je izuzetno važno da se harmonizuju propisi u oba eniteta. Odluke o uvođenju izvoznih kvota moraju biti zajednički rezultat.
Predsjednik Područne gospodarske komore Republike Srpske Goran Račić najavio je za idući tjedan sastanak sa predstavnicima institucija na kojem bi trebalo biti razgovarano o ukidanju zabrane izvoza ili uvođenju kvota.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara Staša Košarac kaže da je potrebno definirati načine odobravanja izvozne kvote za pelet.
-Ne želim da Ministarstvo vanjske trgovine, bez uticaja entiteta, prije svega Vlade Republike Srpske, resornih tijela u Republici Srpskoj i Federaciji, bude nadređeno tijelo koji će definirati tu vrstu definiranja kriterija za izvozne kvote, jer smatram da je to zajednički posao – kaže Košarac.
Proizvođači naglašavaju da su suglasni sa cijenama peleta koje je predložila Vlada Republike Srpske. Sada, kažu, čekaju novi sastanak da se riješi i izvoz.