Savjeti za uspješnu sjetvu špinata

Špinat se uzgaja izravnom sjetvom, ali može se uzgajati i iz presadnica. Prije sjetve sjeme se namače u toploj vodi kroz 24 sata da omekša i lakše proklija. Na ovim prostorima sjetva se najčešće obavlja od kraja rujna pa do polovine mjeseca listopada. Hobisti za sjetvu najviše biraju sortu Matador.

Nakon razdoblja izrazito visokih temperatura koje su tijekom ljeta bile prisutne na području Hercegovine, te blagog zahladnjenja i padalina krajem kolovoza i početkom rujna mjeseca, mnogi proizvođači na području Hercegovine pripremaju vrtove za sjetvu različitih povrtnica. Do sredine mjeseca listopada najčešće se obavlja sjetva špinata, ali i nekih drugih povrtnica.

Green Garden sjeme – špinat Matador

Špinat je povrtna kultura koja dobro podnosi niske temperature i koja dobro izdržava naše zime te nema velike zahtjeve prema svjetlosti. Ono na što treba posebno obratiti pozornost (posebno u Hercegovini) jest da špinat ima velike potrebe za vodom. Razlog “leži” u slabo razvijenom korjenovom sustavu koji se uglavnom prostire u površinskom sloju. Ako u obzir uzmemo činjenicu da ova povrtnica ima kratku vegetaciju u kojoj “mora” formirati veliku vegetativnu masu, nameće se zaključak da je navodnjavanje u proizvodnji špinata neizbježno, posebno kada je početak jeseni bez padalina.

Ponudu opreme za maslinarstvo provjerite klikom na fotografiju…

Vrijeme sjetve 

Špinat se proizvodi izravnom sjetvom sjemena, a sije se u redove na međuredni razmak od 25 cm, i razmak u redu od 7 cm. Dubina sjetve iznosi 3 cm, a potrebna količina sjemena 3 g/m². Posijanu parcelu nakon sjetve treba obavezno povaljati. Pred sjetvu se preporučuje sjeme potopiti dva dana u vodi (jer se na taj način osigurava bolje klijanje i nicanje) uz napomenu da se sjeme pripremljeno na ovaj način može sijati samo u vlažno tlo.

Što se tiče vremena sjetve, na području Hercegovine, prakticira se sjetva od sredine rujna do sredine listopada. Ako je jesen topla sjetva se može obaviti i u kasnijim rokovima. Može se uzgajati i u plastenicima, ali je sjetva u tim objektima nešto gušća nego na otvorenom polju (20-25 g/m², razmak 10 cm x 10 cm).

Veliki izbor gumene obuće u Sjemenarna agrocentrima

U samoj proizvodnji špinata vrlo je bitna gnojidba koja prvenstveno ovisi o zalihama hranjiva u tlu, a mora se voditi računa i o biljnim ostacima prethodne kulture, koja može ostaviti znatnu količinu hranjiva. Za gnojidbu je najbolje koristiti organska peletirana gnojiva, primjerice Povrtko. Ako se koriste mineralna gnojiva onda treba koristiti ona kod kojih je kalij u obliku kalijeva klorida, jer klor smanjuje nakupljanje nitrata u lišću.

Mini peletirano organsko gnojivo POVRTKO

Na području Hercegovine, za sjetvu, se najviše koristi sorta špinata Matador.

Matador je srednje rana sorta s vegetacijskim razdobljem od 35 do 50 dana. Dobro podnosi niske temperature te je izuzetno pogodna za jesensku sjetvu. Razvija snažnu polu uspravnu rozetu s krupnim, ovalnim, lagano naboranim, mesnatim listovima na srednje dugim drškama.

Sve ostale informacije o sjetvi i sadnji špinata doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške pozivom na broj 063/700-700.

Sjemenarna, ovlašteni STIHL trgovac

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.