Satelitske slike pokazuju da je došlo do novog raspoređivanja oklopne opreme i ruskih vojnika na nekoliko lokacija u blizini granice s Ukrajinom, objavila je u nedjelju američka tvrtka Maxar Technologies, koja tjednima prati gomilanje ruskih snaga, prenosi Reuters.
Nova aktivnost zamijećena je nakon što je Rusija produžila vojne vježbe u Bjelorusiji koje su trebale završiti u nedjelju, pojačavajući strah među zapadnim silama od neposredne ruske invazije Ukrajine.
Nova aktivnost predstavlja promjenu obrasca prethodno uočenog raspoređivanja borbenih skupina, tenkova, oklopnih transportera, topništva i opreme za podršku, navodi se u priopćenju Maxara.
Zapad tvrdi da Rusija priprema invaziju na Ukrajinu dok Rusija odbacuje te optužbe.
Pobunjenici na istoku Ukrajine koje podržava Rusija izvijestili su u ponedjeljak da su dva civila ubijena u granatiranju od strane ukrajinskih vladinih snaga, izvijestila je ruska novinska agencija RIA.
RIA je citirala predstavnike samoproglašene Luganske narodne republike koji su rekli da se granatiranje dogodilo kasno u nedjelju.
Kijev i pobunjenici, koji su u ratu posljednjih osam godina, optužuju jedni druge za sve češće kršenje primirja tijekom posljednjih nekoliko dana i korištenje teškog naoružanja poput minobacača i topništva.
Rusija, koja je rapospredila više od 100.000 vojnika u blizini ukrajinske granice, kaže da je zabrinuta zbog povećanja neprijateljstava.
Predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen otkrila je u nedjelju neke pojedinosti o sankcijama s kojima bi se Moskva suočila ako napadne Ukrajinu rekavši da će Rusija u tom slučaju biti odsječena od međunarodnih financijskih tržišta.
“Rusija bi u načelu bila odsječena od međunarodnih financijskih tržišta”, rekla je Von der Leyen za javnu televiziju ARD. Sankcije bi bile uvedene na “svu robu koju proizvodimo a koju Rusija hitno treba da bi modernizirala i diverzificirala svoje gospodarstvo, gdje smo globalno dominantni i za koju nemaju zamjenu”, rekla je.
Von der Leyen kaže kako bi sankcije bile uvedene ako dođe do invazije Rusije na Ukrajinu odbacivi time pozive ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskog na uvođenje hitnih sankcija protiv Rusije.
“Uvođenje sankcija imalo bi goleme posljedice i Rusiji moramo dati priliku da se vrati diplomaciji i pregovaračkom stolu.. Prozor je još uvijek otvoren”. izjavila je Von der Leyen.
Rusija, koja je razmjestila oko 150.000 vojnika na sjevernoj i istočnoj granici prema Ukrajini, traži jamstvo da Ukrajini nikada neće biti dopušteno da se pridruži NATO savezu, što ruski predsjednik Vladimir Putin ocjenjuje ključnim za dugoročnu sigurnost Rusije.
Von der Leyen je istaknula i kako je je slabost Rusije u njezinu oslanjanju na izvoz fosilnih goriva. “To čini dvije trećine njezinog izvoza te polovica ruskog proračuna dolazi od njih”.
Rusija se treba modernizirati a ako bi se uvele daljnje sankcije to više ne bi bilo moguće, smatra predsjednica EK.