Nakon nekoliko dana u kojima su se gušili u smogu i magli, Sarajlije su petak dočekali u daleko boljem raspoloženju jer je zrak u glavnom gradu BiH konačno kvalitetan. Indeks kvalitete zraka u Sarajevu u srijedu navečer iznosio je čak 590, što je označeno kao “opasno” za zdravlje. Nekoliko dana zaredom naš glavni grad bio je na drugom mjestu u svijetu po zagađenosti zraka u glavnim gradovima svijeta. Ipak, situacija se jučer ujutro značajno promijenila jer indeks kvalitete zraka u Sarajevu iznosi 36, što je na stranici IQ Air označeno kao “dobar”. Zato je Sarajevo na listi zagađenosti glavnih gradova svijeta palo “tek” na 88. mjesto. To je pozicija koju bh. prijestolnica zauzima vrlo rijetko u prosincu.
Osim što je zrak konačno dobar, u Sarajevu je u petak ujutro bilo značajno toplije nego prethodnih dana. Zbog zagađenja BiH je dospjela na naslovnice svjetskih medija. Letovi su otkazani, a ljudima je naređeno da ostanu u svojim domovima dok je gusti sloj smoga u četvrtak prekrivao glavni grad Bosne i Hercegovine, Sarajevo, dok su stanovnici pokušavali nositi se s otrovnim zrakom, piše AP News. Švicarska kompanija za tehnologiju kvalitete zraka IQAir, koja se bavi proizvodnjom i prodajom tehnologije vezane uz kvalitetu zraka, postavila je indeks kvalitete zraka u Sarajevu na “veoma nezdravih” 225, rangirajući grad kao treći najzagađeniji na svijetu, no vrijedi istaknuti da na ovoj listi nisu baš svi gradovi na svijetu, već samo veća gradska središta. Zagađenje u BiH uzima danak. Posljedice zagađenja zraka na zdravlje stanovnika BiH su porazne, kazao je za Avaz stručnjak u oblasti interventne kardiologije, dijagnostike i tretmana koronarne bolesti srca Elmir Jahić, profesor na Medicinskom fakultetu u Tuzli i direktor Medicinskog instituta “Bayer”.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, između 8 i 9 milijuna ljudi u svijetu godišnje umre od posljedica zagađenog zraka. – Među njima je čak gotovo 600.000 djece do pet godina. BiH je, nažalost, na prvom mjestu u Europi po broju smrtnih slučajeva u odnosu na broj stanovnika, a druga u svijetu, iza Sjeverne Koreje – kaže prof. dr. Jahić. Podsjeća da zagađeni zrak najviše utječe na respiratorni i kardiovaskularni sustav pa su respiratorne infekcije i karcinom pluća, ali i srčani i moždani udari te razvoj svih oblika koronarne bolesti, veoma česti.