Rekonstrukcija naftnih terminala u Federaciji BiH

Obaveza BiH je imati naftne rezerve koje osim gabaritnosti treba zadovoljiti i teritorijalnu zastupljenost. Radi se na četiri naftna terminala u Federaciji BiH.

Budući da BiH ovisi o uvozu nafte i naftnih derivata, stručnjaci smatraju da je i nakon ograničenja marži u Federaciji potrebno razmisliti o novim modelima pomoći stanovništvu i gospodarstvu koje je na udaru visokih cijena nafte i naftnih prerađevina.

Nakon planiranih investicija Federacija će raspolagati s nešto manje od 200 milijuna litara tekućih goriva, a direktiva Europskog vijeća obvezuje na 240 milijuna. Razlika će se nadoknaditi iz Naftnih terminala u Pločama.

Inače, Federacija ima četiri skladišta, u Blažuju, Živinicama, Bihaću i ovaj u Mostaru koji će biti najveće skladište, međutim, za sada ima imovinskih problema.

U tom kontekstu sam se ja ponudio kao gradonačelnik, da probam pomoći raspetljati te imovinske odnose i na dobrom smo putu. Već smo ostvarili izvjesne kontakte i našli procedure kojima bi to mogli riješiti, kazao je za BHRT Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.

Terminal tečnih tereta u Mostaru, to će terminal biti na prostorima stare Jugoslavije, pa i čitave regije, najmoderniji i najsuvremeniji. Gabaritnost tog terminala je nekih 80 milijuna litara. Vrijednost tog investicijskog ulaganja je nekih 60 milijuna i to bi bila kao točka na “i” po priči terminala što se tiče Bihaća, Blažuja, Mostara i vratili bi se ’24. na drugu fazu Živinica, kazao je Hermin Zornić, predsjednik Uprave “Operator-Terminali Federacije”.

Riječ je o projektu od općeg interesa i jednim od najvećih na području BiH. U Blažuju su radovi u tijeku, u Bihaću bi trebali početi do kraja godine. Potom dolazi na red Mostar kada se riješe pravno-imovinski odnosi, a u sljedećoj bi se fazi radilo na osposobljavanju terminala u Živinicama.

Ako je deflacija prodaje tih roba 900 tisuća tona, onda je nama potrebno 225. S Blažujem i Bihaćem, mi ćemo imati 70% riješenost toga. Dakle, u ovoj godini smo to stigli. Mostar će malo potrajati, ipak je mega projekt, dodao je Zornić.

Koliko je značajan ovaj projekt za cijelu zemlju, pogotovo u doba energetske krize, potvrđuju i stručnjaci, kao i činjenica da će u konačnici biti zaposleno više od 200 ljudi.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.