Radnici u BiH priželjkuju prosječnu plaću od 1.600 KM

Niske stope ekonomskog rasta, dodatno povećana nezaposlenost, pad vrijednosti rada te općenita besperspektivnost, ono je što će obilježiti stanje u BiH idućih godina, a u kombinaciji s relaksiranim zakonima o useljavanju u nekolicini država EU-a, značit će pravi tsunami iseljavanja iz BiH.

Razlike u BiH

U BiH ni dvije prosječne plaće nisu dovoljne za osnovno preživljavanje četveročlane obitelji. Prosječna plaća oko 950 KM daleko je ispod potrošačke košarice, koja doseže i 2000 KM. Najniža prosječna plaća u FBiH prošle godine zabilježena je u ZDŽ-u, dok je najveća ostvarena u SŽ-u.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u FBiH tijekom prošle godine iznosila je 928 KM. Razlike su drastične u različitim dijelovima zemlje, piše Večernji list.

U općini Sarajevo Centar s 1365 KM prosječna neto plaća viša je za 437 KM u odnosu na prosjek FBiH, dok je u općini Doboj Istok niža za 357 KM, iznosila je svega 571 KM. Prosječna plaća u USŽ-u prošle godine iznosila je 872 KM, u PŽ-u 808 KM. Kada je riječ o ŽZH-u, prosječna neto plata isplaćena u prošloj godini iznosila je 861 KM, a u HNŽ-u 1.011 KM. Prosječna plaća u bila je 1153 KM, BPŽ 810 KM, ZDŽ 793 KM i 824 KM.

Preniski prihodi i nemogućnost preživljavanja tjeraju ljude iz BiH. Iseljavanje je problem cijele regije, najviše RH zbog olakšanog zapošljavanja u EU. RH ima i najveći standard, pa su i očekivanja i želje građana veće. A kolika bi plaća zadovoljila radnike u BiH i susjedstvu?

Istraživanje koje je za cilj imalo utvrđivanje stanja na regionalnom tržištu rada provela je web-stranica za zapošljavanje Poslovi Infostud i partnerske stranice za zapošljavanje MojPosao.ba, Vrabotuvanje.com.mk, MojPosao.hr i Deloglasnik.si, a u njemu je sudjelovalo više od 5.000 ispitanika. Kad je riječ o visini zarade kojom bi bili zadovoljni, najviša očekivanja imaju građani RH – 2.145 KM u prosjeku. Najniža očekivanja imaju u S. Makedoniji, gdje je očekivana zarada 1.022 KM. Ispitanici iz Srbije očekuju u prosjeku 1.182 KM, a u BiH 1.577 KM.

Zanimljivo je i da posao u najvećoj mjeri žele mijenjati ispitanici iz BiH (76%), a najmanje oni iz Makedonije (65%). Većina nezaposlenih (65%) traži bilo kakav posao, bez obzira je li riječ o onima u njihovoj struci ili izvan nje. Posao u struci najviše traže nezaposleni iz BiH, a najmanje iz RH.

Što je ljudima uistinu bitno

Bez obzira na zemlju iz koje dolaze, svim ispitanicima dobri međuljudski odnosi na prvom su mjestu. Ispitanici iz RH u nešto više ističu ovaj čimbenik nego ispitanici ostalih zemalja. Visina zarade nešto je važnija ispitanicima iz Srbije i Makedonije, nego onima iz BiH i RH, koji posebno cijene mogućnost učenja i napredovanja. Nema većih razlika između muškaraca i žena u tome koje čimbenike gledaju prilikom odabira poslodavca. Žene u nešto većoj mjeri naglašavaju dobre međuljudske odnose, a muškarci visinu zarade. Radno vrijeme i sigurnost posla važniji su ženama nego muškarcima.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.