Sweden/USAID FARMA II projekt podržao je domaću tvrtku Poljovet u nabavi nove opreme za predvalionicu i valionicu oplođenih jaja koja im je omogućila povećanje godišnje proizvodnje jednodnevnih pilića za uzgoj brojlera sa šest na osam milijuna i zadovoljenje rastuće potrebe svog glavnog kupca u BiH, piše Večernji list BiH.
– Bingu prodajemo gotovo sve svoje jednodnevne piliće – kaže Zvonko Deronjić, direktor Poljoveta iz Gradačca.
Lanac vrijednosti
Kako objašnjava Deronjić, lanac vrijednosti proizvodnje peradi prilično je složen, no s rastućim proizvodnim kapacitetima i modernizacijom domaći proizvođači sve više zadovoljavaju potrebe svakog od koraka proizvodnje, čime smanjuju uvoz.
– Sada imamo matično jato koje daje oko 2,5 milijuna oplođenih jaja godišnje, a od jednog domaćeg proizvođača kupujemo dodatnih 5 – 5,5 milijuna oplođenih jaja. Mi zatim radimo na izlijeganju i proizvodnji nekih osam milijuna jednodnevnih pilića za uzgoj brojlera za domaćeg proizvođača pilećeg mesa koji tovi piliće i svježim pilećim mesom opskrbljuje bh. tržište – nastavlja Zvonko.
Iako je sada sastavni dio bh. peradarske industrije, Poljovet, sada već davne 1996. godine, nije uspostavljen s takvom vizijom. Zvonko i njegova supruga Amira, oboje veterinari, osnovali su Poljovet kao tvrtku koja se trebala baviti trgovinom poljoprivredne i veterinarske opreme i materijala.
– Ime naše tvrtke je spoj dijelova riječi poljo od poljoprivreda i vet od veterinarstvo, a u ponudi smo već tada imali sve što poljoprivredniku može zatrebati, od alata, sjemena, gnojiva i zaštitnih sredstava za biljke, do hrane za životinje, dodataka prehrani i OTC lijekova za životinje. Također smo pružali veterinarske usluge i savjete – kaže Zvonko, a tako su i razvili odnose s proizvođačima peradi. Još u to vrijeme Zvonkovi klijenti počeli su tražiti jednodnevne piliće za svoje farme, pa je Poljovet 2003. godine podignuo prvi inkubator, prvu valionicu i počeo izlijegati piliće koristeći oplođena jaja uvezena iz Austrije. Kako su godine prolazile, Poljovet je nabavio matično jato i počeo proizvoditi vlastita oplođena jaja. Prvo nešto više od milijun, 2008. godine, a taj broj do 2017. godine narastao je na 2,5 milijuna. Izlijeganje jednodnevnih pilića s vremenom je postalo značajan dio Poljovetova portfelja, koji uključuje i tov teladi.
Modernizacija farmi
Prije sedam godina Poljovet je potpisao ugovor s Bingom, koji je u biti značio da će Bingo kupovati gotovo sve jednodnevne piliće koje Poljovet proizvede, a kako je Bingova proizvodnja rasla, Poljovet ju je pratio. – Potpora koju smo dobili od FARMA II projekta pomogla nam je puno brže dosegnuti željenu razinu proizvodnje, ali na tome nećemo stati. Sljedeći korak je modernizacija farmi gdje držimo roditeljska jata. Trebamo racionalizirati proizvodnju oplođenih jaja, a to znači da moramo ugraditi automatska gnijezda i to nam je sljedeći izazov – zaključuje Zvonko Deronjić.