Produžen moratorij na kredite, banke naplaćuju dodatne kamate na iznos od 2,6 milijardi maraka

Novom odlukom o olakšicama na kredite u Federaciji BiH za iduća dva mjeseca dali smo mogućnost bankama da procjene kakvo je stanje sa klijentima koji su dobili moratorij, trebaju li dodatne olakšice, i da pokušaju iznaći način dugoročnog rješavanja statusa tih klijenata.

Ovo je u intervjuu za O kanal kazao Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH.

-Mogućnost produženja olakšica je i ranije postojala. Mi smo samo našu odluku vezali za stanje prirodne nesreće koja se dogodila. S ovom novom odlukom dali smo mogućnost bankama da u procjene kakvo je stanje sa klijentima koji su dobili moratorij, trebaju li dodatne olakšice, i da pokušaju iznaći način dugoročnog rješavanja statusa tih klijenata, u smislu, što je to što bi tim klijentima dugoročno odgovaralo, kakva vrsta otplate, koliko će biti u stanju da otplaćuju. Na taj način bismo stvorili ozračje koji bi bio najbolji i za banke i za korisnike bankarskih usluga, istaknuo je Mahmuzić.

Na pitanje kako će privremeno zaleđeno otplaćivanje dugova biti u budućnosti, hoće li to biti produženje kreditnog perioda ili povećanje mjesečne rate, on je kao da je Agencija dala instrukciju bankama da klijentima daju mogućnost da sami odaberu.

-Mi smo predložili da je možda najbolje ono što je zadržano u otplati da se iskaže na kraju otplate kredita kroz povećanje roka otplate kredita. Kod malog broja banaka, jedna ili dvije, imali smo tehničke poteškoće jer nisu mogle tehnički uraditi tako nešto, te smo dogovarali s klijentima da se za neplaćene rate uveća ostatak preostalih rata za otplatu i na taj način to riješi. Koliko mi je poznato većina banaka odabrala je ovaj prvi model, istaknuo je Mahumzić.

On je kazao kako je sa krajem svibnja ukupan broj zahtjeva za olakšice bio nešto veći od 46 000, od toga je odobreno 38 000. U međuvremenu bilo je i povučenih zahtjeva. Neki zahjtevi su još uvijek u obradi, što znači da će neki možda biti i odobreni. Kada se to odobri postoji mogućnost retroaktivne primjene mjera koje su odobrene klijentima.

Ukupan iznos sredstava pod olakšicama je oko 3 milijarde KM, a odobreni iznos je 2,6 milijardi KM.

-Ako pogledamo ukupni iznos koji je tražen i koji je odobren, govorimo o 17 posto ukupne kreditne aktive bankarskog sektora koji je tražio i dobio ovu olakšicu, istaknuo je Mahmuzić.

U prijevodu, banke naplaćuju dodatnu kamatu građanima na iznos 2,6 milijardi maraka. I na tome mogu zahvaliti koroni.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.