Priprema vinskih podruma za berbu grožđa

Berba ranih sorti vinove loze (Chardonnay-a i Vranca) na području Hercegovine već je započela dok će berba ostalih autohtonih sorti (Žilavke, Blatine, Trnjka i drugih) biti nešto kasnije. Ono što prethodi berbi grožđa je priprema vinskih podruma, odnosno detaljno čišćenje, servisiranje uređaja te nabavka potrebnog repromaterijala i opreme.

Berba grožđa ili trganje kako se taj posao naziva na području Hercegovine je istinski događaj kojem se raduju svi žitelji, a posebno vinogradari i vinari. Ove godine berba je nešto ranije započela nego prethodnih godina, tako da vinogradari i vinari imaju pune ruke posla.

Veliki izbor programa za najmlađe u Sjemenarna agrocentrima.

Priprema podruma za prihvat grožđa

Prije svake berbe grožđa, vinske podrume moramo pripremiti za prihvat i preradu grožđa. Iskusni vinogradari i vinari pripreme podruma za berbu počinju na vrijeme, obično još sredinom kolovoza, ovisno o vinogradarskim područjima i vremenu dozrijevanja grožđa, kako bi se izbjegli zastoji u tijeku berbe i procesa prerade mošta i masulja.

Podrum je ogledalo svakog vinara. Tijekom cijele godine mora biti čist, a posebno se pred berbu mora detaljno očistiti, jer mošt i vino brzo upijaju sve nepoželjne mirise.

Zbog toga se u podrumu ne smije držati krumpir, kupus, stočna hrana, gorivo, ocat, a pogotovo ne sredstva za zaštitu bilja. Pod podruma obavezno mora biti betonski uz dobar sustav odvodnje. Poželjno je da su zidovi podruma obloženi keramičkim pločicama, a ako ne onda obijeljeni vapnenim mlijekom. Za zaštitu zidova podruma od plijesni koriste se razna sredstva (vapno, modra galica, sumpor-dioksid i dr.).

Pregled i nabavka potrebne opreme

Pripreme podruma sadrže pregled i ispravnost opreme u podrumu (muljače, crpke, preše), pripremu vinskog suđa (bačve, cisterne, kace), nabavku potrebne dodatne opreme i materijala (škare, kvasac, bistrila, sredstva za filtriranje, moštne vage i sl.) te na kraju, što je i logično – potpuno čišćenje i dezinfekcija podruma.

Pravilno održavanje drvenih i inox bačvi

Bačve su osnovni inventar u podrumu. Moraju biti u besprijekorno čistom stanju, jer vino se stvara u bačvi; u lošoj nezdravoj bačvi još nitko nije proizveo dobro vino. Često je nepravilno održavana bačva posljedica neugodnih mirisa i okusa vina po plijesni ili octenosti.

Pranje drvenih, a posebno inox bačvi, danas je puno lakše obaviti. Dok smo prije morali ulaziti u drvene bačve kako bi ih dobro oprali, danas na raspolaganju imamo visokotlačne perače kojima ih vrlo jednostavno možemo oprati bez obzira radi li se o drvenim ili inox bačvama. Isto tako visokotlačnim peračima možemo vrlo jednostavno ukloniti vinski kamen sa stjenki bačvi.

Drvene bačve treba pripremiti za prihvat mošta ili vina, a taj postupak se naziva ovinjavanje. Provodi se zaparivanjem, kristalnom sodom i toplom vodom. Nakon ovinjavanja bačvu isperemo hladnom vodom, osušimo i u nju palimo sumporne trake.
Veliku pažnju treba posvetiti preši i muljači, odnosno muljači-runjači zbog željeznih dijelova sklonih koroziji. Ako je boja oštećena, onda se ti dijelovi mogu prebojati jedino bojom koja se koristi u prehrambenoj industriji.

Nadamo se da će ovih nekoliko savjeta koristiti vinogradarima i vinarima da se adekvatno pripreme za berbu grožđa, odnosno trganje kako bi najdraži posao u godini što bolje obavili i na vrijeme pripremili podrum za prihvat grožđa.

Sve ostale informacije vezane za pripremu podruma, berbu grožđa, nabavku i odabir najboljih kvasaca, enzima, bistrila i dr. možete doznati od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.