Prijeti li Bosni i Hercegovini nestašica nafte?

Naftne igre na relaciji Europska unija – Rusija, Hrvatska – Srbija, neminovno će se odraziti i na Bosnu i Hercegovinu.

Osim većih cijena energenata koje su već izvjesne, prijeti nam i njihova nestašica, upozoravaju ekonomski srtučnjaci.

Ako sve ostane kao do sada, ni barel ruske nafte preko luke Omišalj na Krku u Hrvatskoj neće moći do Pančeva u Srbiji. Riječ je o sankcijama EU prema Rusiji, čije posljedice će neminovno osjetiti i BiH, zbog ovisnosti od tržišta energenata susjednih zemalja, javlja BHRT.

Ako Srbija može nabaviti bilo koju naftu, koja nije ruska, u čemu je problem. Nema problema. Solidarnost je tu, rekao je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

Od hrvatske solidarnosti BiH neće mnogo profitirati, računa ekonomski analitičar Siniša Vukelić. Ukoliko Srbija ne dobije izuzeće kada je riječ o uvozu ruske nafte, ovaj embargo i BiH donosi, osim poskupljenja, i nestašicu energenata. Problem dodatno usložnjava neusuglašena vanjska politika BiH.

To je vrlo zabrinjavajući podatak. Ako EU zabrani izvoz nafte u zemlje koje ne podržavaju njezinu vanjsku politiku, mi smo u duplom problemu. Mi ćemo ostati potpuno odsječeni. A Srbija će sigurno biti prinuđena da izvoz ograniči, izjavio je za BHRT ekonomski analitičar Siniša Vukelić.

Ekonomist Miloš Grujić podsjeća na najavu Organizacije zemalja izvoznica nafte da će smanjiti proizvodnju nafte za dva milijuna barela dnevno, što je najveće smanjenje od početka pandemije i prijeti da dodatno uveća cijene goriva. Ova odluka stupa na snagu u studenome.

Svjedoci smo da se cijene goriva mijenjaju i nekoliko puta dnevno. Morat ćemo se prilagođavati, a dugoročno ne možemo ništa prognozirati. Neizvjesnost dijeli cijeli svijet, smatra Grujić.

Bosna i Hercegovina nema vlastitu rafineriju nafte i ovisna je o uvozu goriva koja su gotovo u potpunosti proizvedena preradom ruske nafte. Na moguće nestašice nakon sankcija Europske unije Rusiji, ali i izvjestan rast cijena, građani različito gledaju.

Globalnu krizu na tržištu energenata građani i gospodarstvo mogu lakše preživjeti samo uz adekvatan odgovor države, koji izostaje. Umjesto ukidanjem trošarina ili PDV-a na osnovne namirnice, domaće vlasti imaju druge prioritete.

Treba narod zabaviti koalicijama, brojanjem glasova… Ništa nema od trošarina i PDV-a, sad će i formiranje vlasti. Kad sve to obave, možda će usvojiti neke odluke. Ali proći će puno vremena da bi to sve stupilo na snagu, mišljenja je ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.

Nama je ostalo samo da se molimo Bogu da rat u Ukrajini što prije završi. Mi drugu opciju nemamo, zaključuje ekonomski analitičar Siniša Vukelić.

Prvi efekti paketa sankcija EU prema Rusiji zemlje u okruženju, a posljedično i BiH, osjetit će već idućeg mjeseca.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.