“Na Kavici u podne” iznimno je topla kazališna predstava u kojoj su glavni junaci majka i sin koji su karakterno bitno različiti. Autor je Miro Gavran, najizvođeniji hrvatski pisac u zemlji i inozemstvu. Ova predstava stiže nam u Posušje. U sklopu programa Dana Benjamina Tolića, predstava će biti izvedena u kinodvorani u Posušju u ponedjeljak 8. srpnja s početkom u 19. 30 sati. Ulaz je besplatan.
Nakon iznimno uspješnih obiteljskih komedija “Sladoled” i “Pivo”, u kojima je tematiziran odnos majke i kćeri, odnosno oca i sina, u ovom tekstu koji se žanrovski teško može svesti samo na dramu ili samo na komediju na uvjerljiv način oslikava odnos majke i sina koji kroz dva desetljeća prožive i brojne neželjene životne situacije, bivajući jedno drugome pouzdanim ogledalom, čak i u trenucima kada se razilaze u ocjenjivanju toga života. Ova nježna priča oslikava prepoznatljive junake i pruža glumcima odličan materijal za izgradnju uvjerljivih karaktera. Radnja se odvija u Zagrebu od 1988. do 2019. godine. Majku u predstavi glumi Mladena Gavran, a sina Vedran Komerički.
Predstava je gostovala i gostuje i dalje diljem primorske i kontinentalne hrvatske dovodeći humor i kazališnu kulturu u svako, pa i najmanje mjesto u Lijepoj Našoj.
Miro Gavran
Miro Gavran, hrvatski književnik, rođen je 1961. godine. Djela su mu prevedena na više od 40 jezika. Njegove knjige imale su preko 250 izdanja u zemlji i inozemstvu. Po njegovim dramama i komedijama nastalo je više od 400 kazališnih premjera diljem svijeta, a vidjelo ih je više od četiri milijuna ljudi. Vjerojatno je jedini živući dramatičar u svijetu kome su u čak pet zemalja organizirali kazališni festival posvećen njemu, na kojima se izvode predstave nastale isključivo prema njegovim dramama i komedijama, a koji je pod nazivom Gavran Fest djelovao u Slovačkoj u Trnavi od 2003. do 2009. godine. Potom se 2013. godine održao u Poljskoj u Krakovu, od 2016. godine djeluje u Češkoj u Pragu, 2019. godine se održao u Njemačkoj u Augsburgu, a 2020. u Beogradu u Srbiji.
Najizvođeniji je suvremeni hrvatski dramatičar u zemlji i inozemstvu. Debitirao je 1983. godine s dramom „Kreontova Antigona“. Važniji kazališni tekstovi su mu „Kad umire glumac“, „Sve o ženama“, „Sve o muškarcima“, „Ljubavi Georgea Washingtona“, „Čehov je Tolstoju rekao zbogom“, „Traži se novi suprug“, „Paralelni svjetovi“, „Hotel Babilon“, „Muž moje žene“, „Pacijent doktora Freuda“, „Lutka“, „Sladoled“, „Pivo“, „Svaki tvoj rođenadan“, „Savršeni partner“,… Objavio je i deset romana.