Sadnja voćaka na području Hercegovine može započeti već u jesen i zimu. Velike su prednost te sadnje, upravo zbog povoljnih klimatskih uvjeta radi čega se posađene sadnice bolje primaju i ujedno bolje rastu tijekom prve vegetacijske godine.
Proteklih nekoliko godina, na području Hercegovine, kasna jesen i početak zime su relativno topli i bez veće količine padalina. Upravo je takvo vrijeme idealno za sadnju voćaka. Ove godine imamo nešto više padalina tijekom studenog, ali vjerujemo kako će krajem prosinca biti više povoljnih dana za sadnju voćaka.
Sadite samo deklarirani voćni materijal
Već na početku sadnje treba obratiti pozornost na činjenicu, koja se najčešće zanemaruje, a to je da se sadnice nabavljaju samo od povjerljivih dobavljača. Znači, sadni materijal mora imati deklaraciju o vrsti i podrijetlu sadnog materijala. Znači, sadni materijal mora imati deklaraciju o vrsti i podrijetlu sadnog materijala.
Sadnice voćaka treba nabaviti što ranije, odnosno u jesen ili zimu jer je u jesen najbolja ponuda različitih sorti. U rasadnicima se obično nalaze jednogodišnje ili dvogodišnje sadnice. Ukoliko sadite sadnice golog korijenja prednost je u jednogodišnjim sadnicama, a ukoliko se radi o kontejniranim sadnicama onda one mogu biti stare dvije ili više godina.
Sadnica voćke mora ispunjavati sljedeće uvjete
Spoj podloge i plemke mora biti čvrst i bez napuknuća, stablo mora biti ravno i mora imati 2 do 4 pravilno raspoređene primarne grane, korijen mora biti dobro razvijen i nijedan pup na grani ne smije biti otvoren. Korijen mora biti dobro razvijen i bez oštećenja.. Prije neposredne sadnje predstoji priprema tla, koja se odnosi na duboko oranje tla u ljeto ili početkom jeseni. Uz to se u tlo unose neophodna gnojiva, to je meliorativna gnojidba s ciljem poboljšanja plodnosti tla. Za gnojidbu se uglavnom koriste organska peletirana gnojiva kao što su: Fruttorto, Biorex, Phenix i dr.
Sadna mjesta pripremite barem dvadesetak dana ranije
Sadnji voćaka prethodi priprema sadnog mjesta, koja se obavlja kopanjem jame dimenzija 50×50 cm ili 60 x 60 cm. Dubina jame, odnosno sadnog mjesta, ovisi o tipu tla, a najčešće iznosi 50 cm do 60 cm. Poželjno je kopanje jame za sadnju obaviti 2 do 3 tjedna prije same sadnje. Prilikom sadnje, sadnica se postavlja na rastresito tlo ili supstrat te se dodaje Hidrogel za bolje zadržavanje vlage u tlu.
Treba voditi računa da kalem ostane na visini 10-ak cm iznad tla. Nakon sadnje je obavezno dodati organsko gnojivo oko sadnice, za što se preporučuje namjensko organsko peletirano gnojivo – VOĆKO.
Prednosti sadnje u jesen i zimu
Sadnja voćaka i vinove loze može biti u jesen-zimu i na proljeće, dakle u mirovanju vegetacije. Prednost sadnje voćaka i vinove loze u jesen i zimu leži u više čimbenika. Veoma je važno da tlo nije smrznuto i da je temperatura iznad nule, što je u južnom dijelu zemlje veća vjerojatnost. Naime, u tom razdoblju je tlo još toplo i vlažno, pa tako posađene sadnice imaju povoljne uvjete za ukorjenjivanje u tlu, a s tim i mogućnost obnove korijenove mreže.
Oštećena mjesta na korijenu lakše zacijele i omogućuje se rast obrastajućeg korijenja. Pored toga, tlo se slegne pa se uspostavi bolji kontakt između tla i korijena. U proljeće prije početka vegetacije korijenje nastavlja intenzivan rast i sadnica tako postane sposobnija da nadzemni dio bude opskrbljen potrebnim hranjivima i vodom za daljnji rast. Sve je to razlog boljeg primanja posađenih sadnica, a s tim brže i bolje nastave svoj razvoj u proljeće.
Sve ostale informacije vezane za sadnju voćaka, izbor sadnica te osnovne karakteristike pojedine sorte, možete doznati od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.