Od subote, 1. listopada, u Njemačkoj će se povećati minimalna plaća, te bi veću mjesečnu plaću trebali dobiti milijuni ljudi. Sa stajališta Njemačkog savezna sindikata (DGB) to je tračak nade, no žale se na nedostatke u primjeni minimalne plaće.
Prema novoj studiji, 6,64 milijuna ljudi u Njemačkoj imat će koristi od povećanja minimalne plaće 1. listopada.
Toliko zaposlenika u Njemačkoj trenutačno zarađuje manje od 12 eura bruto po satu, u utorak je u Düsseldorfu na temelju vlastitih izračuna objavio, sindikatu blizak Institut za ekonomske i društvene znanosti (WSI) Zaklade Hansa Böcklera.
Njemački savez sindikata (DGB), koji se uvijek zalagao za minimalnu plaću i njezino povećanje, ocijenio je povećanje “tračkom nade u ovim teškim vremenima”, kako je rekao član uprave DGB-a Stefan Körzell s obzirom na energetsku krizu i veće cijene.
Među onima koji sada imaju koristi od povećanja, 2,55 milijuna zaposlenih je na puno radno vrijeme, prema WSI-ju. Prema studiji, gotovo svaki deseti zaposlenik s punim radnim vremenom diljem zemlje trenutno prima manje od 12 eura po satu. Prema tome, među zaposlenicima na određeno vrijeme iznosi 20,1 posto, a među onima koji rade mini-job čak 80 posto.
Međutim, prema DGB-u, mnogi u svim sektorima još uvijek ne primaju zakonom propisanu minimalnu plaću.
– Savezna vlada mora značajno povećati broj osoblja u odgovornom tijelu za financijski nadzor, zahtijeva Körzell.
Istodobno je pozvao na daljnje financijsko rasterećenje, budući da minimalna plaća ne može ublažiti rast cijena energije i hrane.
Krajnje je vrijeme za paušalni iznos cijene energije i gornju granicu cijene energije, za koju bi se trebalo skinuti “višak profita velikih energetskih i naftnih kompanija”, rekao je Stefan Körzell.
DGB je za ovu srijedu najavio informativne kampanje o povećanju minimalne plaće na više od 230 željezničkih postaja diljem Njemačke.