Potvrđen slučaj ptičje gripe u BiH

Ptičja gripa potvrđena je kod uginulog divljeg labuda u Gradišci, a riječ je o izoliranom slučaju, potvrđeno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

U pitanju je visokopatogena influenca kod divljih ptica koja ima zoonotski karakter, odnosno moguće je da se bolest prenese sa zaraženih životinja na ljude.

Po dobivanju sumnje i prvih rezultata bolesti Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je dana, 4. studenog 2021. godine, donijelo Rješenje kojim su utvrđene mjere koje se provode u zaraženom i ugroženom području od zarazne bolesti ptičje gripe kod divljih ptica u cilju suzbijanja i spriečavanja širenja ove zarazne bolesti.

Zaraženim područjem u skladu s Rješenjem smatra se područje od najmanje 3 km u polumjeru, a ugroženim područjem krug od najmanje 10 km u polumjeru od žarišta, odnosno lokacije na kojoj je pronađena uginula ptica.

Radi adekvatnog sprečavanja širenja i suzbijanja bolesti, apeliramo na građane da je obavezna prijava svakog slučaja uginuća divljih ptica na prirodnim staništima i vodenim površinama, kao i prijava povećanog uginuća ili znakova bolesti kod životinja i ptica na imanju, nadležnom veterinarskom inspektoru ili veterinaru, navode iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a.

Osnovne preventivne mjere koje se poduzimaju u cilju sprječavanja pojave i širenja ove zarazne bolesti su provođenje aktivnog i pasivnog nadzora, odnosno kontrole zdravstvenog stanja živine u potencijalno rizičnim područjima blizu vodenih površina s divljim pticama, zatvaranje životinja u objekte, sprječavanje izravnog i neizravnog kontakta između divljih ptica i životinja i podizanje biosigurnosnih i higijenskih mjera na imanjima.

Za vrijeme trajanja mjera u zaraženom i ugroženom području, obavezno je zatvaranje domaćih životinja i ptica u objekte na imanju, a zabranjeno je održavanje sajmova životinja i ukrasnih ptica, kao i promet životinja, jaja, mesa i iznutrica podrijetlom od životinja sa zaraženog područja.

Slučajevi ptičje gripe kod divljih ptica registrirani su i u Hrvatskoj te Srbiji.

S obzirom na to da podaci na terenu ukazuju da je ovo jedinstven slučaj u Republici Srpskoj smatramo se radi o ptici u prolazu jata, odnosno da se jato nije zadržalo na našem prostoru, smatraju iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a.

Potpredsjednik Veterinarske komore Republike Srpske Slaven Grbić rekao je Srni da je stručno urađeno sve u vezi s praćenjem ptičje gripe potvrđene kod uginulog divljeg labuda u Gradišci.

Grbić je rekao da ovdašnje nadležne službe i stručnjaci rade profesionalno i da treba poštovati njihove mjere i preporuke u smislu prevencije i sprječavanja širenja ove zarazne bolesti koja se može prenijeti i na ljude.

Treba slušati savjete stručnjaka i inspektora, koji dobro rade svoj posao, rekao je Grbić.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.