Posušje: Predstavljen projekt Istraživanje i sustavni prikaz kopanjem devastiranih i napuštenih objekata na području ŽZH s prijedlogom sanacije te njihov utjecaj na ekosustav, s posebnim osvrtom na ugroženost i zaštitu podzemnih voda

Događaju su nazočili predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša ŽZH Zvonimir Širić, u svojstvu domaćina načelnik općine Posušje Ante Begić i predsjednik OV-a Mario Knezović, predstavnici županijskog Ministarstva gospodarstva, Agencije za vodno područje Jadranskog mora, Rudnika Boksita i stručnjaka iz ovog područja.

Kako je u uvodnom obraćanju kazao premijer Čović, cilj ovog sastanka je prezentacija određenih ideja u svrhu zaštite okoliša na području ŽZH, prvenstveno zaštitu izvorišta pitke vode i sanaciju jama boksita. „ Ovo je jedna prilika da mi riješimo neke značajne naše izazove, a da budu sufinancirani od strane Europske unije, ukoliko budemo imali ljude koji znaju, projekte koji su prihvatljivi i ljude koji to mogu realizirati”-rekao je Čović dodajući  u ovom kontekstu kako treba iskoristiti povoljan trenutak vezano uz izgledne mogućnosti da BiH dobije status kandidata za pristup Europskoj uniji, što ujedno znači i mogućnost financiranja značajnim sredstvima ovakvih projekata iz fondova EU.

Sadržaj projekta nazočnima su približili dr.sc. Ivica Pavičić, dr.sc. Željko Dujić i dr.sc. Bojan Matoš s Rudarsko geološko naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te dr.sc. Ivan Vučković ispred tvrtke Elektroprojekt dd.

Kako bi predstavili slične modele, izlaganje je započeo predstavljanjem projekta Naturavita, financiran sredstvima EU i Republike Hrvatske, koji se odnosi na problematiku Parka prirode Kopački rit, točnije na problem gubitka vodene površine, staništa i bioraznolikosti. Potom se govorilo o ideji izrade projekta kojim bi se istražio problem utjecaja kopanjem devastiranih i napuštenih objekata na području ŽZH na ekosustav, s posebnim osvrtom na ugroženost i zaštitu podzemnih voda.

U panel diskusiji koja je uslijedila, Ministar Širić je kazao kako su vrlo vrijedna iskustva prikupljena na sličnim projektima u Republici Hrvatskoj te kako će se svakako iskoristiti kroz daljnju zajedničku suradnju. Govoreći o zaštiti okoliša rekao je kako je  ministarstvo koje vodi u posljednjih 9 mjeseci napravilo niz značajnih koraka. Po prvi put su svi projekti, (a riječ je o njih 4), dobili zeleno svjetlo nakon apliciranja kod Fonda za zaštitu okoliša. Također, kroz svoj program utroška sredstava, Ministarstvo je po prvi put radilo projekt sanacije divljih deponija na razini županije. Ono što je ugodno iznenadilo, kako je rekao ministar Širić, jeste da su sva predviđena sredstva utrošena, što znači da su aplikanti prepoznali značaj očuvanja okoliša i što je još bitnije imaju volju i želju da aktivno djeluju.

Načelnik Begić, podsjetio je na činjenicu kako je šire područje Hercegovine porozno čime problematika o kojoj se razgovaralo nije lokalnog karaktera već zahvaća cijelu regiju dobar dio BiH i R. Hrvatske. Stoga prevencija, odnosno zaštita od negativnih utjecaja koja započinje od lokalne razine, je od šireg značaja i kao takva treba biti prepoznata i tretirana u procesu rješavanja.

Uz spremnost na daljnje aktivno međuinstitucionalno djelovanje, u cilju zaštite životne sredine, još jedna poruka koja se čula s ovoga sastanka jeste i ona vezana uz aktivan rad na predstavljanju značaja očuvanja okoliša, s posebnim naglaskom na podzemne vode, najširem društvu, odnosno članovima lokalnih zajednica, jer upravo ova tema je najizravnije povezana s utjecajem na zdravlje i kvalitetu života svakog pojedinca.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.