Poslodavci traže povlačenje odluke o minimalnoj plaći, tvrde kako je donesena bez prethodnog dijaloga

Udruga poslodavaca u Federaciji BiH (UPFBiH) tvrdi kako odluka o minimalnoj plaći, kao i uvođenje novih nameta, nisu rezultat dijaloga niti su doneseni na transparentan način.

Odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, već je iznenada uvrštena pod točkom razno na prvoj radnoj sjednici, bez pisanog prijedloga i analize. Usvojena je bez prethodnih konzultacija sa socijalnim partnerima, što izaziva ozbiljnu zabrinutost za socijalni dijalog i zakonitost ove odluke – stoji u priopćenju Udruge.

Iz UPFBiH ističu kako su imali jasnu namjeru pomoći radnicima i podržati povećanje minimalnih primanja.

Naš prijedlog Uredbe o minimalnim primanjima, koji smo pisano dostavili na sjednicu i koji je zaključak Upravnog odbora, bio je da se utvrdi iznos od 1.000 KM minimalnih primanja. Od toga bi 650 KM bilo oporezivo, dok bi ostatak bio neoporeziv. Ovaj prijedlog temeljio se na ranijim stavovima socijalnih partnera da se svi odreknemo dijela interesa u korist radnika, kako bi oni dobili željeni iznos minimalne plaće, a država zadržala stabilnost doprinosa uz blago povećanje prihoda – navode iz Udruge. 

Nažalost, njihov prijedlog je odbijen, što, prema njihovu mišljenju, pokazuje kako nije bilo volje za konstruktivnim dijalogom niti za pronalaženje održivog rješenja.

Odbijanje ovog prijedloga ukazuje da se Vlada odlučila fokusirati isključivo na prihod od doprinosa i proračun, umjesto na stvarnu podršku radnicima i očuvanje radnih mjesta. Podsjećamo da je minimalna plaća bila najavljena kao treći korak, nakon donošenja Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima – poručuju.

Povećanje minimalne plaće od 61,5 posto, dodaju, dovest će do povećanja ostalih plaća u tvrtkama, što će značiti i veća davanja za doprinose, odnosno punjenje proračuna na teret poslodavaca.

Ovaj nagli porast troškova neće moći izdržati velik broj tvrtki, što bi moglo rezultirati smanjenjem broja radnih mjesta. Iako se spominje mogućnost povećanja proračunskih prihoda od 800 do 900 milijuna KM, postavlja se pitanje kako će to utjecati na realni sektor, koji se već sada suočava s velikim izazovima. Jasno je da Vlada ne stavlja radnike i povećanje plaća u fokus, već povećanje proračuna – naglašavaju iz UPFBiH.

Udruženje poslodavaca u FBiH ističe kako će nastaviti borbu za stabilnost gospodarstva svim legalnim i pravnim sredstvima, s ciljem ukidanja navedene mjere. Pozivaju Vladu FBiH da preispita svoju odluku i što prije pristupi njenom ukidanju kako bi očuvala stabilnost gospodarstva i radnih mjesta.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.