Poslodavci poručili: U FBiH slijede rast cijena, otkazi, porast “sive ekonomije”…

Predstavnici Udruge poslodavaca u Federaciji BiH jučer su na konferenciji za novinare uputili apel vlastima da se poduzmu konkretni potezi na fiskalnim reformama i omogući rasterećenje poslodavaca u cilju poboljšanja poslovnog ambijenta.

Predsjednik Udruge poslodavaca u Federaciji BiH Adnan Smailbegović rekao je da su se odlučili na dijalog s vlastima kroz Ekonomsko-socijalno vijeće i da će dvije uredbe Vlade FBiH, koje su donesene kako bi se financijski pomoglo poslodavcima uslijed rasta minimalne plaće, dijelom ublažiti negativne posljedice. Kao posljedice je istaknuo rast cijena proizvoda i usluga, otkaze u tvrtkama, za koje je naveo da će biti u idućih mjesec-dva, rast “sive ekonomije” i usporavanje gospodarskog rasta i investicija.

Udruga, kako je rekao, pozdravlja namjeru Vlade da se uvede online fiskalizacija, što je dobar način da se doprinese borbi protiv “sive ekonomije”. Uputio je na preveliki broj zaposlenih u javnom sektoru te da je odnos umirovljenika i zaposlenih jedan od najlošijih u Europi i da je on gotovo jedan radnik prema jednom umirovljeniku, dok je u Europskoj uniji taj odnos jedan umirovljenik naprema 1,7 radnika.

“Kako bismo to sustigli, bilo bi potrebno da se 100.000 zaposlenih iz javnog sektora prebaci u realni sektor i da se zaposli još 150.000 osoba”, kazao je Smailbegović.

Prema njegovim riječima, fiskalne reforme će sigurno za neke biti bolne, ali to je jedini način da se izađe iz ove situacije. Istaknuo je i ono što je poslodavcima neprihvatljivo.

“Možete kazneno odgovarati ako ostvarite imovinsku korist u svojoj tvrtki, što je apsurdno i već postoje sudski procesi protiv tih ljudi”, kazao je. Potpredsjednica UO-a Udruge Snježana Köpruner je, govoreći o problemima s kojima se suočavaju izvoznici, rekla da su izvoznici u krizi koja je možda veća nego ona iz 2008. i 2009. godine.

“Ta kriza osjeća se pogotovo na zapadnom tržištu. Njemačka, kao glavni izvozni partner, posebno metalskoj branši, u prilično je velikom padu. Minimalne plaće prilično su težak udarac onima koji nisu u profitabilnijim dijelovima izvoza”, navela je Köpruner. Izvoznici će se, kako je dodala, iduće godine suočiti i s problemom u vezi s Mehanizmom prekograničnog usklađivanja cijena ugljika.

“Dolazi nam namet na CO2, a nedostaju zakoni. Smanjit će se konkurentnost izvoznicima jer nemamo podzakonske akte za obnovljive izvore energije. Naši vozači ne mogu provesti više od 90 dana u EU. Ako se to ne riješi, morat ćemo tražiti transportne tvrtke iz Europske unije”, istaknula je Köpruner.

Upozorila je i na to da je broj bolovanja u BiH višestruko veći nego u Europskoj uniji, što se odražava na poslovanje s partnerima u zapadnoj Europi. Član UO-a Udruge Mujo Hasić je, govoreći o radu i zapošljavanju, naveo da se na evidencijama zavoda za zapošljavanje nalazi 250.000 nezaposlenih, ali nitko ne zna koliko ih aktivno traži posao.

“Bilo bi dobro kad bi u idućih nekoliko mjeseci konačno stupio na snagu Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba jer se taj zakon već čeka 10-ak godina2, rekao je Hasić. Član Udruge Almedin Kadrić je, govoreći o trgovačkom sektoru, uputio poziv i podršku inspekcijskim tijelima da provjere formiranje kalkulativnih cijena i marži, ali i na edukaciju stanovništva kako se formiraju cijene po zakonom propisanim procedurama. Pozvao je inspekcije da kontroliraju i one koji posluju bez dozvola i nisu fiskalizirani.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.