Dijelovi Floride pripremaju se za udar uragana Milton, oluje kategorije 5 koja će donijeti smrtonosne vjetrove brzine do 290 km/h, ostavljajući za sobom razaranje. Stanovnicima područja Tampa Bay naređeno je da se evakuiraju, no izvještaji o nestašici goriva i visokim cijenama letova onemogućavaju mnogima da napuste svoje domove.
Iako će Milton vjerojatno imati malo ili nimalo utjecaja na Europu, druga oluja, uragan Kirk, kreće prema zapadu u utorak. Iako Kirk više nije klasificiran kao uragan, već kao ekstratropska oluja, i dalje će vjerojatno uzrokovati štetu i poremećaje u dijelovima Europe kada stigne ovoga tjedna.
“Više ne gledamo tropsku oluju s tipičnom okruglom, simetričnom oblačnom strukturom i mirnim okom u središtu”, objašnjava meteorolog Lars Lowinski za Euronews Green, naglašavajući da oluja postaje manje “tropska” kada se udaljava od toplih vode.
Kirk je isprva bio veliki uragan koji je tijekom vikenda prolazio između Bermuda u Karibima i Azora u srednjem Atlantskom oceanu, čak je na kratko dostigao status kategorije 4 prema Saffir-Simpsonovoj skali. Sada će “ostati vrlo jak dok se razvija u snažnu sjevernoatlantsku oluju kakvu često viđamo nad sjevernim Atlantikom i zapadnom Europom tijekom jeseni i zime”, dodaje Lars. Kirk će biti prvi takav sustav ove sezone, koja obično traje od listopada do ožujka u Europi. Koji utjecaj će Kirk imati u Europi? Kada stigne na kopno Europe, Kirk će vjerojatno početi utjecati na sjeverni Portugal i sjeverozapadnu Španjolsku od utorka navečer do srijede. Možemo očekivati vrlo jake vjetrove i obilne kiše prije nego što glavni sustav stigne kasno u utorak.
Lars objašnjava da će glavni dio snažnih vjetrova proći kroz područje u ranim satima srijede, s brzinom udaraca vjetra između 100 i 130 km/h (65-80 mph). Na višim terenima udari vjetra mogli bi doseći i oko 145 km/h (90 mph). Osim vjetra, očekuju se i obilne kiše te grmljavinske oluje, s količinama kiše između 100 i 150 mm koje se mogu dogoditi unutar 24 do 36 sati u određenim dijelovima sjeverozapadne Španjolske.
Iako nije jasno koliko će štete uzrokovati na zapadnoj obali Europe, nastavit će se kretati prema istoku-sjeveroistoku i stići u Francusku od srijede navečer do ranog četvrtka. “Vrlo jaki vjetrovi vjerojatno će zahvatiti veliki koridor od obale Biskajskog zaljeva do istočne Francuske, sjeverozapadne Švicarske, a zatim jugozapadne Njemačke kasnije u četvrtak”, objašnjava Lars. “Najjači udari mogli bi doseći 140-150 km/h (87-93 mph) uz obalne dijelove zapadne/jugozapadne Francuske i između 100-130 km/h (65-80 mph) drugdje.”
Spasioci i dalje tragaju za nestalima, evakuirano stanovništvo ugroženih područja
Lars također upozorava da će predstavljati prijetnju i obilne kiše, uglavnom u središnjim i sjevernim dijelovima Francuske. Moguće je da bi se moglo protegnuti i u Belgiju i zapadnu Njemačku, s kišama do 100 mm koje će pasti prije kraja četvrtka. “Kirk će vjerojatno dovesti do značajnih posljedica zbog jakih vjetrova i obilnih kiša u spomenutim regijama. Utjecaji vjetra prouzročit će štetu na drveću i krovovima, prekid napajanja, blokirane ceste i željezničke linije”, objašnjava Lars. “Budući da su drveća puna lišća, utjecaji ove oluje u Francuskoj, Švicarskoj i Njemačkoj bit će veći nego kod sličnih snažnih oluja tijekom zime.”
Obilne kiše koje donosi Kirk mogu izazvati poplave, a u najgorem slučaju, moguće su i klizišta u planinskim područjima. Uz to, očekuje se da će visoki valovi i umjereni porast razine mora utjecati na srednji dio obale Biskajskog zaljeva. Međutim, Lars naglašava da se rizik od poplava čini relativno niskim jer će vrhunac porasta razine mora vjerojatno nastati tijekom niskog plimnog stanja. Ipak, on upozorava da bi mogla nastati lokalizirana poplavljena područja, osobito u srijedu navečer, zbog velikih valova i visoke razine vode u niskim dijelovima obale. Ujedinjeno Kraljevstvo također bi moglo iskusiti sate obilne kiše i snažnih vjetrova, iako još nije jasno koliko će oni biti intenzivni.