Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt 4. listopada je nenajavljeno nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH koje se odnose na ustroj i funkcioniranje Doma naroda Parlamenta FBiH.
Po njima, ubuduće će se federalni Dom naroda sastojati od tri kluba konstitutivnih naroda, koji će umjesto, dosadašnjih 17, činiti po 23 izaslanika, dok će klub Ostalih, umjesto sedam, ubuduće činiti 11 zastupnika.
Referentan popis iz 2013.
Za način raspodjele broja izaslanika koji se u Dom naroda biraju iz županijskih skupština referentan je popis stanovništva iz 2013. godine.
U sve klubove naroda i dalje će se birati po jedan izaslanik iz svakog konstitutivnog naroda ako je isti izabran u županijske skupštine, iako je Ustavni sud BiH u predmetu Ljubić, takvu odredbu u Izbornom zakonu poništio.
Ako uzmemo u obzir da su bošnjačke stranke na svojim listama za sve skupštine u županijama u kojima Hrvata nema u dovoljnom broju, da bi mogle izabrati svoje legitimne predstavnike, imale one kandidate koji su se izjasnili kao Hrvati to nas dovodi do zaključka da će iz svake županijske skupštine biti izabran barem jedan Hrvat, piše Hrvatski medijski servis.
Hrvatski klub
Razmjerno zastupljenosti Hrvata u određenim županijama Klub hrvatskog naroda u Parlamentu Federacije BiH činit će pet izaslanika iz Hercegovačko-neretvanske županije kao županije u kojoj živi najveći broj bh. Hrvata.
Sljedeća po broju Hrvata je Županija Središnja Bosna koja će imati četiri izaslanika u Klubu hrvatskog naroda. Županija Zapadnohercegovačka, također, će davati četiri izaslanika u Klub hrvatskog naroda Doma naroda Parlamenta FBiH.
Hercegbosanska županija će dati tri izaslanika u Klub hrvatskog naroda, a Zeničko-dobojska dva.
Županija Posavska u kojoj većinski žive Hrvati dat će jednog izaslanika kao i ostale županije u kojima Hrvati zbog malobrojnosti nisu u mogućnosti izabrati legitimne predstavnike u županijskim skupštinama. To su Županija Sarajevo, Tuzlanska županija, Unsko-sanska županija i Bosansko-podrinjska županija.
Najveća nepravda ovog modela (uz činjenicu da svejedno ne omogućuje Hrvatima da izaberu sve legitimne izaslanike) ogleda se u tome što Županija Posavska, u kojoj po popisu stanovništva iz 2013. godine živi 33.600 Hrvata, bira jednog izaslanika u Klub hrvatskog naroda kao i Bosansko-podrinjska župnija u kojoj žive 24 Hrvata i uvijek im Bošnjaci izaberu predstavnika koji se izjasni kao Hrvat.
Bošnjački, srpski i klub Ostalih
U Klub bošnjačkog naroda po ovom novom modelu ulazi pet izaslanika iz Tuzlanske županije, po četiri iz Županije Sarajevo i Zeničko-dobojske županije, tri iz Unsko-sanske, dva iz Županije Središnja Bosna te po jedan iz Hercegovačko-neretvanske, Bosansko-podrinjske, Hercegbosanske, Županije Posavske i Županije Zapadnohercegovačke.
U Klub srpskog naroda Doma naroda Parlamenta FBiH birat će se pet izaslanika iz Županije Sarajevo, četiri iz Hercegbosanske županije, po tri iz Unsko-sanske i Tuzlanske županije, dva iz Zeničko-dobojske i Hercegovačko-neretvanske te po jedan iz Županije Središnja Bosna, Županije Posavske, Županije Zapadnohercegovačke i Bosansko podrinjske županije.
U Klub Ostalih birat će se po jedan izaslanik iz svake županije ako je isti izabran u županijsku skupštinu s iznimkom da se iz Županije Sarajevo biraju dva izaslanika.
HMS donosi projekciju o tome koliko će legitimnih političkih predstavnika Hrvata participirati u Hrvatskom klubu Doma naroda Parlamenta FBiH po novim pravilima, a koliko onih koji su se izjasnili kao Hrvati i kao takvi izabrani u županijske skupštine bošnjačkim glasovima.
Pet bošnjačkih i 18 hrvatskih izabranika u hrvatskom klubu
Hrvati će u Klub hrvatskog naroda uspjeti izabrati svih pet legitimnih izaslanika iz HNŽ, četiri iz ŽZH i ŽSB, tri iz HBŽ, jednoga iz ŽP te jednoga iz ZDŽ, odnosno ukupno 18 izaslanika.
S druge strane, pet će izaslanika biti izabrano u Klub hrvatskog naroda DN PFBiH koji nemaju hrvatski legitimitet jer su u županijske skupštine izabrani bošnjačkim glasovima. To su po jedan izaslanik iz ZDŽ, ŽS, TŽ, USŽ i BPŽ.
Podsjećamo, prema izmjenama Izbornog zakona i Ustava BiH koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt ubuduće će kvalificiranu većinu za predlaganje predsjednika i dopredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine činiti 11, umjesto dosadašnjih šest izaslanika iz nacionalnih klubova, u prvom krugu glasovanja, udrugom sedam, a u trećem četiri.