Podržana akcija zaključavanja cijena, podržan prijedlog zatvaranja prodajnih objekata nedjeljom

Održan je sastanak u Federalnom ministarsvu trgovine zbog zaključavanja cijene.

Federalni ministar trgovine Amir Hasičević izjavio je danas da je s predstavnicima Udruženja poslodavaca u FBiH, Uprave za inspekcijske poslove FBiH, Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH i Udruženja za zaštitu potrošača dogovorena podrška prijedlogu za obavezno zatvaranje prodajnih objekata nedjeljom.

Na konferenciji za medije nakon sastanka u prostorijama Vlade FBiH u Sarajevu, Hasičević je rekao da očekuje da Vlada do kraja godine utvrdi zakon kojim bi to bilo definirano, nakon čega će biti upućen u parlamentarnu proceduru.

Stroga kontrola

Naglasio je da su usuglašeni i stavovi o odluci o ograničenju marži za 15 proizvoda koja je stupila na snagu 12. listopada i važi do 31. prosinca ove godine.

”To ne znači da neće doći do poskupljenja tih proizvoda, već da ćemo ga strogo kontrolirati kako bi spriječili ‘divljanje cijena”’, pojasnio je Hasičević.

Dodao je da su iz reda Ministarstva trgovine FBiH i Udruženja poslodavaca imenovani članovi radne grupe za “zaključavanje cijena” za 34+ proizvoda, i dogovoreno da u radnu grupu uđu i predstavnici sindikata i potrošača.

Hasičević je istaknuo da će tom mjerom biti jasno definirana krajnja cijena tih artikala koja će biti manja od trenutne, što će biti i označeno na policama od 1. siječnja 2024.

”Kod ove dvije mjere smo vodili računa o svim njihovim efektima jer je u trgovini više od 100.000 zaposlenih i s obzirom na to da smo mi uvoznici i da ovisimo o tome”, poručio je Hasičević.

Najavio je i skori početak izrade zakona o zaštiti potrošača, što je i obaveza prema Europskoj uniji, jer Federacija trenutno primjenjuje zakon s državnog nivoa koji je zastario.

Modelitet, implementacija i primjena

Direktor Udruženja poslodavaca u FBiH Mario Nenadić izjavio je nakon sastanka da bi se od 1. siječnja trebalo krenuti s akcijom ‘Zaključavanja cijena’ ne samo za 34, nego i više artikala, te da su razgovarali o modalitetu implementacije i primjeni.

Sastanak je, kako je rekao Nenadić, bio prilika da s ministrom i ostalim sudionicima razmjene mišljenja o aktualnim temama i dobar primjer na koji način treba tretirati različita pitanja.

”Mi smo vrlo odgovorno prihvatili aktivnost koja je u toku u vezi ograničavanja marži, dorađujemo je i uključujemo i druge nadležne koji će doprinijeti što boljoj implementaciji te odluke”, naveo je Nenadić.

Ono što posebno ohrabruje poslodavce, kako je dodao, jeste da je federalni ministar trgovine pokrenuo inicijativu i konkretne aktivnosti u vezi izmjene određenih zakonskih rješenja, među kojima i zakona o unutrašnjoj trgovini.

Na izvoru informcija

Glavni federalni tržišni inspektor Elmir Ramić podsjetio je da je odluka u vezi ograničavanja marži stupila na snagu 12. listopada, te da je bilo određenih nedoumica oko same primjene odluke, što su uspjeli riješiti i na ovom sastanku.

”Prema informacijama koje imam trenutno s terena, odluka se dosta poštuje, nema puno prekršaja i cijene proizvoda koje su obuhvaćene odlukom idu dole. Znači, možete provjeriti da su trgovci vršili korekcije i da su snižene cijene artikala. Mislim prije svega a cijene mlijeka, ulja, brašna, riže, cijene deterdženata za suđenje. Našim analizama prije samog donošenja ovih marži, utvrđene su puno veće marže nego što su sada propisane ovom odlukom”, dodao je Ramić.

Marin Bago iz Udruženja potrošača Futura Mostar rekao je da je od njihovog osnivanja, od 2008. godine, prvi put da ih je ministar okupio u tom sastavu i da su dobili priliku biti na izvoru informacija i postaviti bilo koja pitanja.

”Dakle, apsolutno podržavamo ovu odluku i doprinos Ministarstva trgovine FBiH”, naveo je Bago.

posusje.info

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.