Papa Franjo preslab za uskršnje aktivnosti

Po prvi put od svoga izbora za papu, vrhovni vođa Katoličke crkve neće biti prisutan na određenim uskršnjim svečanostima u Rimu i Vatikanu. Nakon upale pluća potrebno je da 88-godišnjak miruje.

Tako je, primjerice, otkazao predvođenje mise na Veliki četvrtak. Zamijenio ga je kardinal Domenico Calgagno koji je pročitao propovijed koju je papa Franjo sročio.

Posjetio zatvor
No, 88-godišnjak se na Veliki četvrtak dao odvesti u zatvor Regina Coeli u Rimu gdje ga je, prema navodima Vatikana, oko 70 zatvorenika dočekalo pljeskom. Za razliku od proteklih godina, papa ovaj put nije oprao noge zatvorenicima.

Tijekom posjeta zatvoru je zatvorenike i osoblje blagoslovio. Istovremeno je zamolio za razumijevanje što ove godine nije mogao oprati noge zatvorenicima. „Ja svake godine želim učiniti ono što je Isus učinio na Veliki četvrtak – pranje nogu”, kazao je prema vatikanskim navodima. „Ove godine to ne mogu. Ali mogu i želim vam biti blizu. Molim se za vas i za vaše obitelji.”

Mijenjat će ga kardinali
Tijekom Križnog puta kod Koloseja u Rimu, tijekom večernje mise na Veliku subotu i uskršnje mise u nedjelju će papu, prema aktualnom planu, zamijeniti različiti kardinali.

Papin blagoslov „Urbi et Orbi”, kojega pontifeks na Uskršnju nedjelju tradicionalno daje s balkona Papinske bazilike sv. Petra, još uvijek je upisan u službenom kalendaru Vatikana. Moguće je da će papa sam dati blagoslov, ali da će netko drugi pročitati njegovu uskršnju poruku.

Potpredsjednik SAD-a u Vatikanu
Pored uskršnjih svečanosti, na programu u Vatikanu je i važan posjet iz Sjedinjenih Američkih Država. Potpredsjednik SAD-a JD Vance, koji je kao dijete prešao na katoličanstvo, Uskrs želi provesti sa svojom obitelji u Rimu i nazočiti i uskršnjoj misi u Bazilici sv. Petra.

Zamjenik Donalda Trumpa će se sresti i s državnim tajnikom Svete Stolice, Pietrom Parolinom, koji aktualno često zastupa papu Franju. Špekulira se da bi i papa mogao biti na tom sastanku, ako mu zdravstveno stanje to dozvoli.

Papa Franjo je u veljači stacioniran u jednu kliniku u Rimu zbog upale pluća te je, prema navodima njegovog liječničkog tima, jedva izbjegao smrt. 23. ožujka se vratio Vatikan. Kako bi izbjegao ponovnu zarazu, papa bi trebao napraviti dvomjesečnu pauzu od svojih javnih nastupa.

Iznenadno pojavljivanje
Prije tjedan dana se papa, međutim, na rubu njihovog posjeta Rimu ipak sastao s britanskim kraljem Charlesom III. i njegovom suprugom Camillom. Na Cvjetnu nedjelju (tjedan dana pred Uskrs), papa je tijekom nenajavljenog posjeta pozdravio masu vjernica i vjernika na Trgu Svetog Petra u Vatikanu.

Prošlu srijedu je primio uposlenike Gemelli klinike i zahvalio za „odličnu” brigu o njemu tijekom njegovog boravka u toj bolnici. Prema navodima Vatikana se papino stanje dalje poboljšalo. S tim u svezi se dalje navodi da papa sve duže vremena može izdržati bez dodatnog kisika.