Oslobođeni nadcarinik Zakej

Evanđelje 31. nedjeljne kroz godinu – C (Lk 19,1-10) govori o nadcariniku, poimence Zakeju, koji je živio u jednom od najstarijih gradova – Jerihonu. Nalazi se na današnjem samostalnom palestinskom području, i to na Zapadnoj obali kao i rijeke Jordana s 258 m ispod razine mora, a 15 km udaljen sjeverozapadno od Mrtvog mora/jezera. Zidine grada su podignute u 5. tisućljeću pr. Kr. Povijest ovoga grada, koji je nazvan Gradom palmi, opisana je u Starome Zavjetu (usp. Jš 5,1-27). Rimljani su ga pokorili i zauzeli 68. god. pr. Kr.

Pogled na dio Jerihona u stijeni



Nadcarinik Zakej i Isus s apostolima, učenicima i sljedbenicima susreli su se u tome gradu, i to na jednoj od ulica koju su s obiju strana krasila raznovrsna stabla, a među njima i smokve. Bilo je i cvijeća uokrušce stabala smokava, od kojega se posebno isticala pustinjska biljka jerihonska ruža, s lijepim gustim zelenim grančicama, koje prekrivaju jedna drugu. Ona označava Božje stvaranje svemira s čovjekom, i upućuje čovjeka, muškarca i ženu, na radost života, rađanje potomaka, zatim na sreću, ljubav i napose vječnost. Ova jedincata ruža može preživjeti bez vode i do 50 godina kada se posve osuši i zatvori u svoj cvjetni mir i san. Upravo takvu vjetar je gonja po pustinji, doslovno igrajući se s njom. Dobivši ponovice vodu, ona oživi, otvori se i ozeleni, rekli bismo da ova ruža uskrsne, te opet cvjeta kraseći Božji stvoreni svijet! Poput novorođene dječice! Nitko ne može unijeti radost i ljepotu u sela i gradove kao cvijeće i djeca, koju je Isus neizmjerno volio potičući sve ljude da ih vole.
Zakej je bio po zanimanju nadcarinik, o kojemu se pripovijedalo sve najgore i da je vrlo bogat, što su brzo saznali Isus i njegova pratnja kad se među narodom pojavio taj čovjek niska rasta i stasa. Budući da je bilo mnoštvo naroda, nije bio u mogućnosti dobro vidjeti Sina Božjega i Sina Čovječjega. Trkom je stigao do prve smokve, koja je bila udaljena nešto naprijed prema pravcu Isusova kretanja, popeo se na nju, razmakao dostatno njezine lisnate grane i motrio netremice lik Isusov koji je mimohodno prolazio tom ulicom. Kad se dovoljno približio k smokvi, pogledao je gore i zamijetio Zakeja u smokvinu lišću i granju. Zacijelo, na to su ga upozorili neki suputnici da je ovaj nadcarinik na stablu smokve odakle motri ovoga svetoga prolaznika kroz Jerihon. Stoga je Isus zastao i rekao mu: “Zakeju, žurno siđi! Danas mi je proboraviti u tvojoj kući.“ Nadcarinik Zakej tako je žurno silazio sa smokve da žurnije nije mogao silaziti. Sišavši na tlo, srdačno su se pozdravili židovskim pozdravom poželjevši mir – šalom jedan drugome i svima uokrušce njih na jerihonskoj ulici po kojoj nije svetija noga i osoba prošla kroz njegovu dugu povijest od Isusove.
Ova slika sa Zakejem na smokvi i u smokvinu lišću vodi nas u Edenski vrt gdje su naši praroditelji imali haljine od smokvinih listova i gdje su oboje prevareni, zavedeni od Sotone u liku zmije. Ovdje dolazi Isus do smokve i zove Zakeja da siđe i da se duhovno razveseli nad oproštenjem svih grijeha i hodu u novi život.
I Zakej se odvažio, te je i on pozvao Isusa u svoj obližnji dom što je Isus i rekao govoreći mu da žurno siđe sa smokve, a to je Sin Čovječji i prihvatio. Narod je, vidjevši sve to, otpočeo mrmljati govoreći na sav glas: “Čovjeku se grješniku svratio!“ I to se širilo po onome mnoštvu naroda. Glas je dopirao do mnogih umova i srdaca, pa uistinu tako i do nekih Zakejevih prijatelja i suradnika u carinarnici, koji su sve to pomno slušali i najednom počeli se lupati u grudi govoreći: Oprosti nama grješnicima! Oni su se sada osjetili grješnicima u probuđenoj savjesti, a poticaj od Duha Božjega dobili su da govore u prilog Zakeju, kojega dobro poznaju s njegovim slabostima i manama, kao i vrlinama.

Jerihonska čudesna ruža



Naime, oni su vikali da njihov nadcarinik Zakej nije takav grješnik kako se misli, nego su govorili da on ima srca za druge, za one s kojima radi; on sve savjetuje, bodri, potiče na pravi i pravedni rad, oslobađa ljude od straha što su ga utjerali Rimljani i njihovi protivnici u sve njih govoreći da će doći novo doba slobode, mira i pravde.
Valja se prisjetiti ovom zgodom i onih jerihonskih slijepaca što su čudesno progledali zahvaljujući Isusu. Oni su naime, vidjevši čudo od cvijeta, što ga nisu vidjeli kao slijepci, i to jerihonske ruže koja raste u njihovu gradu Jerihonu i okružju, u koju su se posve zaljubili, te su počeli ovom prigodom slaviti i hvaliti Isusa za vraćeni im vid. Govorili su još narodu uokrušce sebe da on ne znaju što je to život u potpunoj tami, a njima je u život unio svjetlost Isus, Sin Božji, koji ih je ozdravio od očne sljepoće, a možemo dodati i od duhovne, u kojoj smo mi ljudi vrlo često, a neki su, nažalost, trajno.
Zakej je Isusa i njegove suputnike pogostio u svojoj kući, te je tom prigodom održao veličanstveni govor. Ustao se i otpočeo zboriti Gospodinu i svima njegovima, kao i svima od onoga mnoštva naroda: “Evo, Gospodine, polovicu svog imanja dajem siromasima! I ako sam koga u čemu prevario, vraćam četverostruko.“ Dar siromasima bio je uobičajen u duhu one Isusove izreke da ne zna ljevica što čini desnica: “Ti naprotiv, kada daješ milostinju, neka ti ne zna ljevica što čini desnica, da tvoja milostinja bude u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti!“ (Mt 6,3-4).
Ovom zgodom u vlastitoj kući posebno je istaknuo svoju redovitu darežljivost siromasima, a to nije znak da se kaje što im je prije nešto uskratio, nego samo sada dodaje kao očit nastavak toga karitativnoga čina i djela, jer je postavljen na vagu pravde on i njegovi ukućani, kao i njegovi suradnici. Osim toga, ovaj Zakej je rekao javno da svakome tko se smatra prevarenim i ako je on koga prevario, novčano zakinuo ili više naplatio carine, neka se ovdje ili bilo gdje drugdje pojavi pred Isusom i to rekne, a on će mu vratiti četverostruko. Ovo je izrekao u duhu ondašnjega židovskoga zakona, koji je predviđao četverostruko vraćanje za jedan slučaj krađe, a rimski zakon to je propisivao za sve očite krađe (furta manifesta). Ističemo: Četverostruko! To je zaista hrabro rečeno, jer da je on mnogima oduzimao, sada bi vrlo mnogo morao i vratiti. No, on je u savjesti siguran da nije to činio i ovakav potez može predložiti, jer je svjestan da se nitko neće javiti da je bio zakinut od ovoga nadcarinika.
Isus je sve to saslušao, vidio i konačno je pred svima rekao: “Danas je došlo spasenje ovoj kući jer i on je sin Abrahamov! Ta, Sin Čovječji dođe potražiti i spasiti izgubljeno!“ Židovi su sve svoje povlastice imali zato što su “sinovi Abrahamovi“ na što Isus ovdje podsjeća sve one koji su čekali završnicu razgovora između njega i Zakeja, dodavši još i spomen na Abrahama (usp. Lk 3,8). Ove riječi odjeknule su u sabranome mnoštvu u Jerihonu, koje se polagano razilazilo svojim kućama. Zacijelo, njihovi umovi i srca bijahu bili zaokupljeni svakom izgovorenom Isusovom riječju, kao i svim događajima što ih je Isus učinio u ovome gradu. Ona dva ozdravljena slijepca, a možda i više njih, bili su posebno obuzeti radošću što su svojim očima ponovno vidjeli Isusa.

Zakej sa stabla smokve gleda Isusa



Ovdje dalje možemo razmišljati čitajući tekst iz Knjige mudrosti (Mudr 11,22-12,2), te u mislima nadopunjavati evanđeoski tekst. Naime, pred Bogom je sav svijet poput zrnca praha na tezulji i kapljice jutarnje rose na zemlji s njenim biljkama i životinjama. Bog je svemoćan i milostiv, kroz prste progleda grješnim ljudima njihove grijehe, a sve pod vidom da bi se pokajali. Ako ih kažnjava, onda je to blago, kori ih i opominje za grijehe njihove da se ostave zloće i da se ufaju u svoga Tvorca. Stvoritelj ne mrzi nijedno svoje biće, nego on ih sve ljubi i štedi, jer sve je njegovo, Gospodara i ljubitelja života, i u njima je njegov besmrtni duh. I nas voli, jer i nama progledava kroz prste, inače bismo davno bili kažnjeni i zgaženi zbog svoje stvarne grješnosti.
Tako je lijepo oslobodio Zakeja i usmjerio daljnji njegov osobni i obiteljski hod, a sve druge nazočne u to vrijeme, kao i kroz dugu povijest do naših dana i nas samih, blago je karao i opominjao da se vratimo iskonskoj mudrosti koja je u našem dobrome Bogu i Spasitelju Isusu. Psalmist pjeva za nas: “Milostiv je i milosrdan Gospodin, spor na srdžbu, bogat dobrotom. Gospodin je dobar svima, milosrdan svim djelima svojim…“ (usp. Ps 145,1-2.8-11.13cd-14). A sv. Pavao sa suradnicima ovako moli za sve vjernike i ljude, pa i na zagovara kod Boga: “Uvijek molimo za vas da vas Bog učini dostojnima poziva i snažno dovede do punine svako vaše nastojanje oko dobra i djelo vaše vjere, te da se proslavi ime Gospodina našega Isusa u vama i vi u njemu po milosti Boga našega i Gospodina Isusa Krista.“ (2 Sol 1,11-2,2).

Don Ilija Drmić

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.