Povodom Međunarodnog dana sigurnijeg Interneta, u OŠ Vranić danas je održano interaktivno predavanje o opasnosti interneta, a cilj je bio skrenuti pozornost na opasnosti koje internet donosi, a koje su u današnje vrijeme iznimno velike.
Predavanje su zajednički organizirali OŠ Vranić sa PU Posušje, a predavači su bili viši inspektori Marija Šego i Petar Mioč. Kroz jedan sat, govorili su o nedostatcima interneta s naglaskom na objavljivanje privatnih informacija i podataka koje mladi dijele na internetu, čime se dovode u opasnost. Predavači su skrenuli pozornost na to da se na internetu i društvenim mrežama nikad ne objavljuju osobni ili bilo kakvi drugi dokumenti na kojima su vidljivi osobni podatci.
Naglasak je bio i na neprimjerenom sadržaju, a smatra se da su to svi sadržaju koji nisu prilagođeni uzrastu djeteta kao i svi sadržaji koji su netočni ili koji pak dijete uznemiruju ili obmanjuju, ili koji pozivaju na mržnju, diskriminaciju, uvredu…
Osvruli su se predavači i na temu cyberbullinga odnosno nasilja na internetu kao i o njegovim posljedicama, koje mogu biti mentalne, emocionalne i fizičke, a po tom pitanju educirali su djecu i što učiniti; naglasili su da nasilje treba prijaviti, da se treba potražiti pomoć od osoba u koje imaju povjerenja, te da problem koji imaju nikako ne čuvaju u sebi. U tom kontekstu spomenuli su i dostupnost Plavog telefona (080 05 03 05), koji je inače savjetodavna linija za djecu u Bosni i Hercegovini i jamči anonimnost i povjerljivost svih informacija.
Za kraj je bilo riječi i o još jednoj vrlo čestoj problematici, a to je ovisnost o internetu, pa je u naglašeno kako djeca na internetu izgube pojam o vremenu i postanu usamljena, sramežljiva i povučena.
Glavne značajke koje su djeca mogla naučiti s ovog poučnog predavanja su: ne radite drugima što ne želite da oni rade vama, ni uživo ni online, nasilje na internetu ubija, a poručeno im je da uživaju u druženju s prijateljima, a ne u surfanju internetom, da čuvaju svoju privatnost te da ne vjeruju svemu što pročitaju na internetu.
Ravnateljica OŠ Vranić prof.Antonija Ćorić za Radio Posušje je izjavila kako je predavanje bilo korisno za djecu s obzirom da oni ponekad nisu svjesni kako mogu naškoditi drugom i dovesti ga u neugodnu situaciju. Zahvalila je PU Posušje na suradnji, i izrazila nadu da će se ovakva predavanja i u budućnosti održavati u školi.
Inače, Međunarodni dan sigurnijeg Interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine. Prilika je to da se podsjetimo zašto je biti dobro informiran kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara.
Svake godine, na ovaj dan milijuni ljudi diljem svijeta udruže se kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na Internetu.