Ombudsmeni nisu protiv uvođenja restrikcija za one koji se nisu cijepili

Ombudsmeni Bosne i Hercegovine ukazali su danas da je prilikom razmatranja mjera u vezi s mogućim uvođenjem restrikcija za necijepljene građane, a kojima se ograničava pravo građana na kretanje potrebno utvrditi je li cijepljene nužnost u demokratskom društvu, postoji li opravdan cilj, postoji li proporcionalnost između cilja i poduzetih mjera, te je li to zasnovano na zakonu.

Iz Institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH kažu da su zaprimili veći broj upita građana, kao i medijskih upita u vezi s mogućim uvođenjem zabrane ulaska u javne objekte za građane bez potvrde o cijepnom statusu, negativnom PCR ili antigenskom testu ili potvrde o prebolovanom Covidu-19.

Ombudsmeni smatraju da je u konkretnom slučaju nesporan javni interes, kao i legitiman cilj, a to je zaštita zdravlja stanovništva, ali je prije donošenja odluke potrebno razmotriti pitanje proporcionalnosti mjera s postavljenim ciljem, te da li je moguće postići cilj blažim mjerama.

Također, prije odluke o donošenju mjera kojima se ograničavaju ljudska prava treba izvršiti procjenu potreba i specifičnosti osjetljivih društvenih grupa, kao i analizu uticaja mjera na ostvarivanje prava tih grupa (djeca, djeca sa smetnjama u razvoju, kronični bolesnici, starije osobe, osobe sa invaliditetom, stanovnici neformalnih romskih naselja, žene, beskućnici, žrtve nasilja u obitelji, uhićene osobe i drugi)

Ombudsmeni su 23. veljače izdali “Poziv svim razinama vlasti za promptnu nabavu cjepiva protiv koronavirusa” u kojem su posebno ukazali kolika je važnost zdravstvene zaštite koja mora biti organizirana tako da se na najučinkovitiji način pruži zaštita građaninu.

U ostvarenju prava na zdravstvenu zaštitu države se obvezuju da učine dostupnima tehnologije (lijekove, opremu i intervencije) među kojima je i imunizacija te se opravdano postavlja pitanje jesu li nadležna tijela vlasti blagovremeno izvršila nabavu cjepiva i učinili ih pristupačnim građanima.

Naveli su i slučaj Vavrička i drugi protiv Češke Republike u kojem je Europski sud za ljudska prava donio odluku 8. travnja da se odlukom čeških vlasti o uvođenju obveznog cijepljenja ne krši Europska konvencija o ljudskim pravima.

Kako su priopćili iz Institucije Ombudsmena u centru pažnje mora biti pravo svakog pojedinca na zaštitu zdravlja, ali isto tako i pravo drugih s kojima je u kontaktu.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.