Dom naroda Parlamenta FBiH je jučer (četvrtak) odobrio na sjednici Nacrt zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama sa invaliditetom. Prethodno je nacrt ovog zakona usvojio Zastupnički dom. Nacrt sada ide u javnu raspravu, a nakon javne rasprave tijekom koje će biti moguće utjecati amandmanima, Zakon ponovo prolazi kroz parlamentarnu proceduru oba doma parlamentarne skupštine Federacije Bosne i Hercegovine.
Budući da je riječ o proceduri koja traje, ona ipak neće utjecati na najavljeno povećanje invalidnina koje je najavljeno od 1. travnja ove godine kazao je za naš radio Dobrica Jonjić, pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike. „Korisnici ne trebaju biti zabrinuti jer je Zakon usvojen tek u nacrtu. Ono što najviše zanima ove grupe je povećanje osnovice za obračunavanje koje se već dogodilo kroz izmjene Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i obitelji s djecom po kojem sada oni trenutno ostvaruju svoja prava. Znači, osnovica za izračun visine primanja od sada će biti 80 posto od najniže cijene rada. Do sada je to bilo fiksirano u Zakonu i osnovica je iznosila 274 marke. Ubuduće će osnovica iznositi 476,80 KM. To je značajno povećanje. U nominalnom iznosu, oni koji su do sada primali 403 KM kao maksimalno mogući iznos, od 1. travnja, a prva će isplata biti sredinom mjeseca svibnja, njihovi maksimalni iznosi će biti 700,90 KM. Velika većina će dobiti vrlo značajna povećanja“, istaknuo je Jonjić iz sektora za zaštitu i inkluziju osoba s invaliditetom, civilnih žrtava rata i jedinstveni registar Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Istaknuo je da se osnovica primjenjuje na sva tri prava koja te osobe koriste. „To je invalidnina, tuđa njega i pomoć i ortopedski dodatak. Dakle, povećanje se već dogodilo kroz Zakon koji je na snazi“, istaknuo je Jonjić.
Nacrt Zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama sa invaliditetom koji je u četvrtak usvojen u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine je sustavni Zakon kojim će se i ostala prava sa drugih područja regulirati. „Područja prednosti prava na zapošljavanje, prioritetno zapošljavanje, na liječenje, na školovanje osoba s invaliditetom… samo su neka od pitanja koja će biti bolje regulirana ovim Zakonom“, istaknuo je Jonjić za naš radio. Istaknuo je da će prvi put osobe s invaliditetom imati svoj lex specialis zakon. „Sada su oni samo dio ovog jednog velikog zakona za koji mi u ovom ministarstvu već duži vremenski period imamo obavezu nametnutu od Parlamenta Federacije BiH da ga raslojimo na četiri lex specialis zakona. Jedan će biti ovaj za osobe s invaliditetom, drugi se tiče prava osoba koje su civilne žrtve rata, treći je već donesen i on se tiče prava obitelji s djecom, a četvrti se tiče socijalnog minimuma za građane Federacije Bosne i Hercegovine koji su u statusu odnosno zoni siromaštva ili su blizu nje. To su četiri zakona koja kada ugledaju svjetlo dana će poništiti Zakon po kojem sve ove kategorije ostvaruju prava“, istaknuo je Jonjić u razgovoru za naš radio.