Mnogi će se pri pomisli na krumpir prvo sjetiti nezdravih prženih krumpirića ili čipsa, no nutricionisti podsjećaju kako krumpir sam po sebi nikako nije nezdrav: dapače, bogati je izvor raznih hranjivih sastojaka.
– Krumpir je izvrstan izvor C vitamina koji se povezuje sa zdravljem imuniteta, sintezom kolagena za čvrstoću i elastičnost kože i tkiva, zaštitom od slobodnih radikala koji oštećuju stanice i apsorpcijom željeza – objasnila je dijetetičarka, nutricionistkinja i savjetnica za kuhanje i prehranu iz Pennsylvanije, dr. Beth Stark.
Uz to je, kaže, i bogati izvor kalija, pa djeluje i na regulaciju krvnog tlaka. – Jedan krumpir sadrži više od 800 miligrama kalija, dok na primjer jedna banana – a banane se često spominju kao bogati izvor kalija – sadrži oko 500 miligrama – rekla je za portal Eat This dijetetičarka i začetnica bloga Stirlist dr. Amber Pankonin. Osim toga, dodaje ona, jedan krumpir srednje veličine sadrži oko 160 kalorija koje uglavnom dolaze iz ugljikohidrata i tri do četiri grama vlakana: a premda ima malo masnoća i bjelančevina, pun je hranjivih sastojaka zdravih za srce. – Kalij s kojim je krumpir bogat ima vrlo važnu ulogu u radu mišića, kardiovaskularnog i živčanog sustava, te u održavanju krvnog tlaka – kaže Pankonin i ističe kako prema Harvardskom medicinskom fakultetu, većina Amerikanaca kroz svoju prehranu dnevno jedva unese pola preporučene doze kalija.
Njegov nedostatak, napominje ona, šteti bubrezima i loše djeluje na krvni tlak, a posljedica može biti poremećena kalij-natrij ravnoteža koja uzrokuje brojne poremećaje; visoki krvni tlak, opću slabost, slabe reflekse, slabost mišića, suhu kožu i druge… – Iako možda nećete odmah osjetiti da krumpir dobro djeluje na krvni tlak, s vremenom možete primijetiti da se tlak normalizirao – objasnila je dr. Stark koja ističe da je krumpir najbolje kuhati ili peći u pećnici – i jesti s nekim izvorom proteina: poput piletine ili kiselog vrhnja s vlascem.
vecernji.ba