Izaslanici u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine oborili su prijedlog SDA o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je trebao biti razmatran po hitnoj proceduri, a odnosio se na integritet izbornog procesa.
Umjesto toga zakon će se razmatrati u redovnoj proceduri. SNSD-ovi i HDZ-ovi izaslanici su prilikom rasprave obrazložili zašto smatraju da ovaj zakon mora ići u redovnu, a ne hitnu proceduru. Istaknuli su stav da SDA-ova rješenja nisu dovoljno dobra i da će u redovnoj proceduri to biti ispravljeno.
Ono što je cilj je implementirati prijedloge iz Laktaša u izmjene Izbornog zakona, a Dragan Čović je kazao da je ovdje riječ o “pokušaju spašavanja izmjena zakona za koje mu je nezamislivo da su prošle Zastupnički dom”.
Inače, obaranje hitnog postupka i vraćanje na redovnu proceduru koja uključuje amandmane znači da će zakon morati na dodatno usuglašavanje te da vrlo vjerojatno neće biti moguće usvojiti ga do ožujka kada očekujemo otvaranje pristupnih pregovora, javlja Klix.
Koalicijski partneri na državnoj razini su se na sastanku u Laktašima dogovorili da obore trenutni prijedlog tehničkih izmjena izbornog zakona, koji se u parlamentarnoj proceduri našao po hitnom postupku.
Oboreni prijedlog je krajem prošle godine predložila SDA nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt najavio da će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH s ciljem jačanja integriteta izbora ukoliko se domaći lideri ne dogovore.
Prijedlog je po hitnoj proceduri prošao Zastupnički dom, ali s obzirom na to da je oboren u Domu naroda, o ovim izmjenama će se razmatrati u redovnom postupku.
Prijedlozi koalicijskih partnera na državnoj razini s ciljem izmjene Izbornog zakona usuglašeni su u Laktašima, a Čović je prema dogovoru, nekoliko dana kasnije, stranačkim šefovima dostavio nacrt izmjena Izbornog zakona BiH, koji je sačinjen od ideja do kojih su došli na sastanku. Te prijedloge dalje planiraju uputiti u parlamentarnu proceduru umjesto SDA-ovog prijedloga ili kao dopuna SDA-ovom prijedlogu.
Međunarodna zajednica u BiH je kritizirala planove državne koalicije kazavši da je u njihovim izmjenama Izbornog zakona ostavljen prostor za izbornu krađu te da se određenim prijedlozima jača politički interes u izbornom procesu, umjesto da bude smanjen.