Neka doktore, evo za kave: U porodilištima podijeljeno više od 2 milijuna KM

Svaka druga porodilja u Bosni i Hercegovini daje mito u porodilištu, pokazala su istraživanja Udruge Baby Steps.

Čašćenje doktora i medicinskog osoblja s kuvertom ili poklonima od strane porodilja ili članova njihovih obitelji postala je uobičajena pojava, iako je i uzimanje i davanje mita kazneno djelo. Više od dva milijuna maraka mita godišnje završi u porodilištima širom Bosne i Hercegovine.

Kaže, doktorica je zadovoljna, porod je dobro prošao. Dao sam joj kuvertu, kao što smo se dogovorili, cvijeće i naravno vrećicu, večeru za sve doktore.

Ovakvih primjera je mnogo, ali rijetko koja porodilja se odvaži prijaviti korupciju. Izuzetak je slučaj liječnika iz bolnice Gradiška, kojeg su porodilje tužile da im je tražio mito od 700 maraka za porod, osuđen je u ponovljenom postupku na novčanu kaznu. Međutim, korumpirani liječnik i dalje radi u bolnici i žalio se na presudu, navodi BHRT-

Mi ne dobivamo nikakvo službeno priopćenje iz suda da se protiv nekoga vodi kazneni postupak i da je netko osuđen. Naravno da ćemo reagirati ako bude službena presuda, postoji disciplinsko povjerenstvo, izjavio je ravnatelj bolnice Gradiška Rajko Dodik.

Nepovjerenje u sustav da će prijavljeni liječnici biti sankcionirani, glavni je razlog zašto porodilje ne prijavljuju korupciju u porodilištima, smatra predsjednica Udruge Baby Steps.

Na osnovu prosjeka od 140 maraka po porodu, s obzirom na to da je u BiH 30.000 poroda godišnje dobili smo brojku od dva milijuna maraka koji se daju na porođaje u vidu mita, rekla je za državnu televiziju predsjednica Udruge Baby Steps Amila Tatarević.

U Sindikatu doktora medicine mišljenja su da je više riječ o tradicionalnom gestu, nego uvjetovanju porodilja da daju novac. Svako uvjetovanje u porodilištu, predsjednik ovog Sindikata – osuđuje.

U narodu je nekako ukorijenjeno ako dadne novac da će liječnik uraditi bolje. Mišljenja sam da nije tako. Mi ćemo uraditi najbolje što možemo, a u našem narodu je ostalo da voli počastiti liječnika, poslije poroda što je neki drugi problem, smatra Jovica Mišić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske.

U Transparency Internationalu kažu da su kazne za primanje mita od jedne godine do 10 godina zatvora, a za davanje mita šest mjeseci do pet godina zatvora. Problem je što se mito tumači kao davanje poklona.

Po iskazima porodilja ukoliko nisu dale mito njihova zdravstvena zaštita je veoma trpjela i one nisu ostvarile prava koja su im zajamčena. Kod nas se to percipira ne kao mito već kao dobrovoljni poklon, odnosno nagrada medicinskim radnicima, iako to po definiciji jeste mito, jer su ti zdravstveni radnici plaćeni za svoj posao, objašnjava Damjan Ožegović iz Transparency Internationala.

Poražavajući je podatak da u Bosni i Hercegovini u posljednjih deset godina nema nijedan završen sudski proces u kojem je sankcionirana korupcija u porodilištima, upozoravaju u Udruzi Baby Steps.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.