Nedostaje ogroman broj policijskih službenika u državi, mogu li mladi kvalitetno odgovoriti zadacima?!

Nedostatak policijskih službenika u agencijama diljem Bosne i Hercegovine dugogodišnji je problem koji ostaje bez sustavnog rješenja. Situacija postaje sve ozbiljnija jer ove i sljedeće godine veliki broj policajaca odlazi u mirovinu. Kantonalni MUP-ovi pokušavaju popuniti redove zapošljavanjem novih kadrova, no postavlja se pitanje: ima li ih dovoljno, i može li mladi kadar zamijeniti dugogodišnje iskustvo?

Primjerice, prošle je godine MUP Unsko-sanskog kantona raspisao natječaj za prijem 40 policajaca, a ove godine planiraju zaposliti dodatnih 150 službenika. Ove mjere su ključne kako bi se prevladali izazovi koji ih očekuju.

“Jako je važno naglasiti da proces zapošljavanja policijskih službenika traje dugo. To nije kratkoročan proces; zapošljavanje traje oko sedam mjeseci, a često se zbog žalbi dodatno oduži,” izjavio je ministar unutarnjih poslova Unsko-sanskog kantona Adnan Habibija.
Slična situacija je i u drugim kantonima. U MUP-u Tuzlanskog kantona trenutno nedostaje 440 policijskih službenika, a u MUP-u Hercegovačko-neretvanskog kantona 400. Intenzivne mjere zapošljavanja provodi i MUP Kantona Sarajevo.

“Planirano je da tijekom 2025. godine radni odnos zasnuje 269 policajaca, što bi pokrilo broj onih koji će otići u mirovinu,” istaknuo je Saim Smajlović, predsjednik Sindikata policije Kantona Sarajevo.
Međutim, problem nije samo u nedostatku kadra. Sigurnosna situacija postaje sve složenija, dok mnogi potencijalni kandidati posao traže u zemljama EU.

“Najveći problem vidimo u Graničnoj policiji. Nedostatak kadra može dovesti do zastoja na graničnim prijelazima, a policajci u Republici Srpskoj bilježe ogroman broj prekovremenih sati koji ne mogu biti plaćeni,” upozorio je Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije.
Granična policija BiH suočava se s alarmantnim nedostatkom – trenutno im nedostaje oko 600 pripadnika, a taj broj bi se uskoro mogao povećati na 900. Iz Granične policije navode:

“Očekujemo da ćemo stalnim raspisivanjem natječaja popunjavati radna mjesta, a od velike bi pomoći bilo usvajanje Pravilnika o unutarnjoj organizaciji.”
Podaci pokazuju da su policijske agencije na svim razinama suočene s ozbiljnim izazovima. Predsjednik Saveza sindikata policijskih organa BiH, Dragan Krvavac, istaknuo je:

“Tražili smo produljenje radnog vijeka policijskim službenicima. Ne možemo dopustiti da se visokorangiranim ili nižerangiranim policajcima raskida radni odnos sa 50 godina, dok kadete primamo s 36 godina. Problem postaje sve gori.”
Dugogodišnji izazovi u obrazovanju i zapošljavanju također doprinose problemu.

“Nakon završenog studija, naši studenti često odlaze na burzu ili u zemlje EU. Mi izdajemo diplomu, ali ne i certifikat za rad u policiji. To razočarava naše studente jer moraju dodatno pohađati Policijsku akademiju,” objasnio je Armin Kržalić, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu.
Iako modeli za rješavanje problema postoje, politička volja i planiranje i dalje nedostaju. Ministarstvo sigurnosti BiH poručilo je da sudjeluje u osiguravanju financijskih sredstava za natječaje i prijem kadeta, no konkretne promjene još nisu vidljive.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.