Načelnik Begić u intervjuu za Radio Posušje: Brojne projektne aktivnosti koje se provode Posušje čine sve ljepšom sredinom

Posušje je postala sredina koja se ubrzano širi, a u ovoj općini mnogi su relevatni projekti u tijeku. Načelnik općine Posušje Ante Begić u razgovoru za Radio Posušje govorio je o aktivnostima koje se provode u posljednje vrijeme u ovoj općini, o razvoju infrastrukture, sporta, školstva, prekograničnoj suradnji, ukratko o svemu onome iz javnog sektora što izravno utječe na kvalitetu života žitelja ove perspektivne lokalne zajednice.

Prije nekoliko dana potpisan je ugovor „Nabava usluga za izradu glavnog projekta postrojenja za obradu pitke vode Posušje (Senjakovine)“, a radi se o strateškom projektu  za općinu Posušje?

Radi se o jednom od kapitalnih projekata za općinu Posušje. Što se tiče pročistača vode, htio bih reći kako je riječ o zahtjevnom projektu koji iziskuje značajna materijalna sredstva i vrijeme za realizaciju. Nakon provedenog Javnog natječaja, uslijediti će izrada glavnog projekta. Za to će biti potrebno oko godinu dana, a nakon toga je u planu izgradnja postrojenja. Bit će smješteno u relativnoj blizini grada na lokaciji Senjakovina, a neće služiti samo žiteljima Posušja već i susjednih općina, a konkretno sa susjednim Imotskim angažman je već ugovoren.

Aktualna je i tema oko završetka dugoočekivanog projekta asfaltiranja makadamske ceste Izbično – Rakitno (preko Britvice), a ovoga tjedna konačno je i završen?

Za početak i završetak ove dionice moralo se ispuniti nekoliko bitnih uvjeta. Radilo se dugi niz godina na prekategorizaciji ove ceste, i taj uvjet ispunjen je 2021. kada je ova dionica ceste službeno dobila status regionalne ceste. Ispred Općinskog vijeća općine Posušje krenula je inicijativa prema JU ceste ŽZH za njenom sanacijom, a svakako jedan od najzaslužnijih za njezino asfaltiranje je Vinko Romić, ravnatelj ove javne ustanove. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta – JU Ceste ŽZH i Vlada ŽZH, u koordinaciji s gradom Širokim Brijegom i općinom Posušje, gdje smo još jednom pokazali kako se ova vlast zajedničkim djelovanjem može uhvatiti u koštac s problemom, neovisno koliki on bio, i rješiti ga na zadovljstvo svih.

Nedavno ste potpisali ugovor o izgradnji gradske tržnice u Posušju, ovo je bilo iznimno važno, s obzirom da sadašnja lokacija tržnice nema odgovarajuće uvjete?

Ovime će konačno postojati integrirani prostor namijenjen malim trgovcima, odnosno prodaji na štandovima, koji su sada rasuti po širem gradskom području. Početkom godine smo se potpisivanjem memoranduma o suradnji uključili u projekt ANC BiH, talijanske razvojne agencije. Projekt je odobren, uslijedila je izrada potrebne dokumentacije, raspisivanje natječaja vezanog uz gradnju i početkom ovog mjeseca je potpisan i ugovor o gradnji. Cijeli projekt će koštati oko 170.000 KM, od čega Općina Posušje sudjeluje s 65.000 KM. Tržnicu gradimo uz novorekonstruirtanu ulicu Fra Petra Bakule u neposrednoj blizini gradskog stadiona, a finalizaciju očekujemo tijekom sljedeće godine.

Spomenuti ćemo i projekt u kojemu su odobrena sredstva za ugradnju rampe na objektu Radija Posušje, te ugradnju lifta u objekt nove OŠ fra Petra Bakule?

U kolovozu ove godine smo prijavili projektnu aplikaciju na Javni poziv za prijavu projekata potpore Hrvatima u BiH u svrhu socijalnog razvoja lokalne zajednice. Ona je dobila zeleno svjetlo, te sam s predstavnicima Vlade RH potpisao ugovor o korištenju sredstava. Riječ je o 51.600 eura koji će namijenski biti utrošeni  u dva javna objekta – Radio Posušje, gdje će se postaviti rampa za osobe s tjelesnim invaliditetom, kao i ugradnja lifta u prostor nove OŠ fra Petra Bakule, gdje će se posebno ranjivoj kategoriji djece omogućiti nesmetano kretanje u svim dijelovima objekta. Vrijeme implementacije je sljedeća godina.

Neizostavan i iznimno bitan projekt  je i gradnja sportske dvorane u novoj osnovnoj školi. Riječ je ponovno o prekograničnoj suradnji?

Već drugu školsku godinu je u funkciji novi objekt osnovne škole, koji je smješten na južnom izlazu iz grada. Veliki je to infrastrukturni poduhvat, kroz koji se istovremeno nisu mogli završiti i popratni sadržaji poput sportske dvorane. To radimo kroz faze s našim partnerima iz resornih ministarstava s razine županije i viših razina, kao i s partnerima iz Republike Hrvatske. Vlada RH je preko Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH financijski podržala naš projekt s iznosom od 115.000 eura. Ovime ćemo započeti prvu fazu radova na ovom objektu, za koji će biti potrebno osigurati više od milijun i pol KM, stoga smo morali za sredstva aplicirati na više institucija. Tako će nam do kraja godine za isti projekt doći sredstva od Vlade ŽZH u iznosu nešto manje od 200.000 KM i od Vlade Federacije više od 200.000 KM. I kroz ovaj projekt je pokazano zajedničko djelovanje, simbioza svih nas.

Spomenut ćemo i zelene površine – igrališta Meljakuša III i Carski Gaj. Kažite nam nešto i o ovoj temi?

Na Meljakuši smo prije gotovo dvije godine započeli s uređenjem sportskih sadržaja. Prvo se krenulo s izradom trim staze, prve namijenske uređene staze u Posušju, potom smo kroz prekograničnu suradnju s gradom Hrvatska Kostajnica prošle godine iznašli sredstva za betonske radove za trim stazu, sprave za vježbanje i dodatnu opremu za trim stazu, pripremne radove za skate park, kao i zemljane radove i tamponski sloj. Uz to na posebno uređenom mjestu su postavljeni i rekviziti za najmlađe, a uskoro će se asfaltirati i jedan dio za košarkaško igralište, koje ćemo lijepo urediti i obilježiti za basket, a nedavno smo nabavili i videonadzor za prostor igrališta. Igralište u Carskom Gaju je u prvoj fazi uređenja, gdje je predviđena izgradnja terena sa svim sportskim sadržajima. Uz osnovnu infrastrukturu, zelene površine i rekreativni sportski sadržaji su od jednake važnosti, i mogu obećati kako će to biti jedan od imperativa i u daljnjem djelovanju općinske administracije.

Početkom mjeseca srpnja dogodio se povijesni trenutak – zasvijetlio je stadion Mokri Dolac, a sada je aktualno i proširenje pomoćnog terena?

Ljetos smo u pogon pustili modernu stadionsku rasvjetu pod kojom se nogometni ogledi mogu konačno odigravati i u noćnim satima. Ovime, kao i prethodnim uređenjem svlačionica smo stadion Mokri Dolac digli nekoliko stepenica više. Ulaganja, kao i srčanost nogometne ekipe našeg prvoligaša HŠK Posušje prepoznali su uz vjerne navijače i žitelji, koji masovno dolaze bodriti svoj klub. Uz to, veliki broj djece trenira u omladinskom pogonu što nam je na ponos. Šire se gabariti pomoćnog stadiona prema zapadu i jugu, a sredstva u iznosu od oko 210.000 KM osigurana su preko projekta odobrenog od strane Vlade RH. Ne možemo izostaviti i hvale vrijednu akciju „Ostavi trag- za nove generacije“, putem koje su se prikupljala sredstva za nabavku umjetne trave, kroz koju je prikupljeno više od 300.000 KM. Ovo je ulaganje u budućnost naše djece i našeg grada i dalje ćemo raditi na tome da im osiguramo najbolje moguće uvjete.

U kolovozu ste potpisali ugovor o dodijeli sredstava u sklopu projekta “Izgradnja poduzetničkih zona”, radi se o proširenju Logističkog centra?

S Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta potpisali smo ugovor vrijedan 150.000 KM, odnosno 49,10 posto od ukupno prihvatljivih troškova Proračuna Projekta prve faze za proširenje Logističkog centra. Idemo u opravdano proširenje Logističkog centra koji je ispunio sva naša očekivanja, te se pojavila potreba za njegovo proširenje. Postojeći objekt u poslovnoj zoni Osrdak konstantno radi na unaprijeđenju usluga za razvoj poduzetništva, a izgradnjom novog objekta, usluge će se dodatno unaprijediti. Sami napori Općine Posušje s partnerima i ulaganjem i opremanjem Tehnološkog parka u Logističkom centru su jasan pokazatelj volje i želje za unaprijeđenjem poduzetničkih usluga i poboljšanjem poslovne klime i konkurentnosti poduzetništva u Posušju, pa i šire.

Koje su posljednje informacije o projektu edukacijsko-rehabilitacijskog centra za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju u Posušju?

Završili smo idejno rješenje, lokaciju smo odredili, a 21. rujna na Općinskom vijeću usvojili Prijedlog Odluke o usvajanju izmjene i dopune regulacijskog plana. Time smo otvorili put za prijavu projekta na javne pozive. Da mislimo ozbiljno, pokazali smo time što smo ovaj projekt tijekom ljeta, zajedno sa jednom udrugom iz Zadra, kandidrali na Program prekogranične suradnje IPA III. U narednom razdoblju očekujemo prve rezultate, riječ je o projektu koji iziskuje veća sredstva, ali isto tako o projektu koje je potreban našoj zajednici i svim srcem i žarom ću upirati u početak njegove realizacije, i ovim putem pozivam sve one koji mogu i žele pomoći na bilo koji način, da su moja vrata otvorena. Bilo je već onih koji su se ponudili za plaćanje idejnog rješenja, a sada nam slijedi razrada glavnog projekta.

Spomenut ćemo i cestovnu infrastrukturu, kažite nam nešto konkretnije o planu gradnje kružnog toka na križanju Vukovarske i Ulice Marka Marulića?

Radilo se na sanaciji i rekonstrukciji i u gradu i u mjesnim zajednicama i na cestovnoj infrastrukturi i javnoj rasvjeti. U nekim slučajevima se prolongiralo s radovima uslijed više sile, odnosno lošeg vremena ili logističkih problema. Križanje na južnoj obilaznici je jedna od crnih točki u našem gradu, a ta obilaznica je vrlo tranzitna, u pitanju magistralni put, tu su i prodajni centri i velike tvrtke s dosta sporednih cestovnih priključaka. Jedno od vrlo izglednih rješenja za ovu lokaciju je izgradnja kružnog toga. U kontaktu smo s nadležnim institucijama i vjerujem kako ćemo u skorije vrijeme pristupiti rekonstrukciji ovoga križanja.

Načelnik Begić istaknuo je i kako su samo kroz ovu godinu kroz Javne nabave raspisali natječaje za 3 milijuna KM, uz podatak kako Posušje ima najveći rast prometa po fiskalnim uređajima u FBiH. – Puno truda i energije ulažemo kako bi naše Posušje bilo mjesto ugodnijeg življenja, i nadam se kako to naši žitelji prepoznaju, zaključio je Begić.

20 komentara

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.