Katolici danas slave Badnji dan ili Badnjak, dan uoči rođenja Isusa Krista. Ime Badnjak dolazi od riječi “bdjeti” jer se na Badnju večer bdije pobožno čekajući Kristovo rođenje.
Badnji dan ili Badnjak je bogat različitim božićnim običajima i postom. Uglavnom se jede bakalar ili neka druga vrsta ribe.
Po starom običaju, koji se ponegdje i danas održao, na Badnju večer se unose tri Badnjaka u kuću. Taj se panj stavlja na ognjište i simbolizira svjetlost i toplinu koje Isus donosi u svijet.
Domaćin unosi badnjak u kuću i čestita ukućanima skori Božić riječima “Hvaljen Isus! Na dobro vam došla badnja večer”! Na taj pozdrav slijedi odgovor: “I s tobom Bog da zajedno!”
Nakon večere, nekada, ali i dan danas obitelj odlazi na tradicionalnu misu, polnoćku, kojom bi se dočekao Božić. Polnoćka, ili misa polnoćka, katoličko je misno slavlje kojim započinje Božić. Slavi se noću, obično u ponoć ili u večernjim satima Badnjaka, u čast rođenja Isusa Krista. Prije početka svete mise često se organizira molitveno-meditativno bdijenje.
Badnjak je dan ispunjen simbolikom, tradicijom i obiteljskim zajedništvom. To je vrijeme pripreme za Božić, kada se prisjećamo duhovnih vrijednosti, topline obiteljskog doma i ljubavi prema bližnjima.