Službeni program pod nazivom “U spomen žrtvama hrvatskog naroda na Kupresu (1992.-2025.)” započeo je jučer, kada su položeni vijenci i zapaljene svijeće na spomen obilježjima Suho Polje, Kupreško polje i i na spomen obilježju Vukovarcima. Danas je protokol počeo memorijalnim maratonom na relaciji Tomislavgrad-Šujica-Kupres. U 10:15 sati vijence će položiti i svijeće zapaliti brojna izaslanstva braniteljskih udruga, predstavnici hrvatskih političkih stranaka, općinskih, županijskih i državnih vlasti te gradova prijatelja Kupresa.
Središnji vjerski dio programa održat će se u 11 sati u crkvi Svete Obitelji u Kupresu, gdje će se služiti sveta misa sa zajedničkim opijelom za sve poginule i sahranjene na Kupreškoj visoravni. Nakon mise, vijenci će biti položeni na križ na groblju ispred crkve.
I ove godine Udruge iz Posušja, kao i predstavnici vlasti općine Posušje ali i naši srednjoškolci otišli su na Kupres, gdje će dostojanstveno popratiti ovu obljetnicu.
Dana 3. travnja 1992. počela je poznata bitka za Kupres, u kojoj sa strane tzv. Jugoslavenske narodne armije (JNA) sudjeluje 6.000 vojnika, 3 – 4 topnička i minobacačka divizijuna, jedan oklopni bataljun i zrakoplovstvo. Kupres brani Kupreška bojna HVO-a, Trinaesta bojna HOS-a, dragovoljci ZNG (Vukovarci) i ostali hrvatski branitelji (iz Tomislavgrada, Bugojna, Uskoplja, Livna, Posušja, Gruda,..). sveukupno njih 2.500, naoružani puškama s nešto ručnih raketnih bacača i minobacača. Dana 3. travnja, ujutro, oko 6:30, izbio je oružani sukob. Nakon 7 dana borbe i otpora, nadmoćnijem srpskom neprijatelju Kupres pada 10. travnja 1992. godine. Kupres je bio okupiran sve do provedbe operacije “Cincar” koja je trajala od 1. do 3. studenog, a u kojoj su udruženim snagama HVO-a i Armije BiH oslobođeni veći dijelovi Kupreške visoravni.
Na ovaj datum se prisjećamo 160 poginulih i nestalih Hrvata na Kupreškoj visoravni u borbi protiv srpskog agresora 1992. godine. Od toga broja čak je 13 branitelja iz Posušja ostavilo živote na Kupresu. Četvero njih do danas nije pronađeno. U konačnici je 13 stradalih, odnosno 9 poginulih i 4 nestala branitelja iz općine Posušje, a imali smo i više zarobljenih koji su većinom završili u kninskim zatvorima i prošli velike torture mučenja i maltretiranja, kao i više ranjenih i ozlijeđenih.
Iz Posušja su u bitki za Kupres poginuli: Damir Martić, Nediljko Vranjković Zele, Mate Bašić, Jure Čutura, Petar Širić, Željko Čutura, Branko Kovač, Tomislav Čamber i Mate Bešlić (Adama).
Imamo nažalost još četvero branitelja koji nisu pronađeni. To su: Zvonimir Bašić, Mate Bešlić, Slobodan Bešlić (Ivana) i Robert Maras. Također, značajan je i podatak da se tih dana na Kupresu smjenjivalo čak 700 branitelja iz Posušja.
Pokoj vječni daruj im Gospodine, svjetlost vječna neka im svjetli !
Počivajte u miru Božjem 🙏
Veliko poštovanje i da se ne zaboravi…
Počivali u miru Božijem!🙏🕯️
Vječno im hvala!
Počivali u miru Božijem!🙏🕯️
Sve se moglo drugačije ali nije politika tako htjela kada se ušlo u kupres počelo se krast sve živo i neživo i danas se ore sa srbski traktorima i rezana i alatom iz garaže sve se kralo pršuti a četnici su se pregrupirali i napali iznenada blic krik razrađeno i na našu žalost iznenadili su to jadnu vojsku koja je bila slabo naoružana i slabo zapovijedništvo tojest žrtvovano to jadne mlađarijo koja čak nije znala ni pucat košto kaže ekipa studenata koja došla iz zg nisu znali metka ispaliti ali na dušu svizim a pokoj vječni mladićima i vječna slava